Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin, Dolar Endeksindeki Yükseliş ile Baskılanabilir

DXY, FED'in teşvik programlarına devam edebileceği uyarıları üzerine iki ayın en düşük seviyelerine yakın işlem görüyor.
Bitcoin, Dolar Endeksindeki Yükseliş ile Baskılanabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Dolar Endeksi’nde (DXY) yakın zamanda yaşanan düşüş, yatırımcıların faiz oranlarına ilişkin bakış açısına ilişkin bir kılavuz için ABD iş verilerini beklemesiyle yarıda kalmış görünüyor.

Diğer yandan Bitcoin, dolardaki düşüşün aksine yönünü yukarı çevirmiş görünüyor. BTC an itibariyle 38.800 dolar seviyesinden işlem görürken, DXY, 91.89 dolar seviyesine geriledi.

DXY günlük grafik
Kaynak: TradingView

DXY, Cuma gününün düşüğü 91.782’den %0.45 artışla, bugün 92.195 ile gün içi en yüksek seviyesine yükseldi. Yukarı hareket, endeksi 200 günlük üssel hareketli ortalamasını 92.001’in üzerine çıkardı.

Analistler DXY verilerine bakarak, TOBO formasyon olduğuna dikkat çekiyor. Bu formasyonun onaylanması halinde, DXY’nin yükselmesi bekleniyor. Bu durum nedeniyle ilerleyen süreçte Bitcoin fiyatının baskılanması söz konusu olabilir.

BTC günlük grafik
Kaynak: TradingView

BTC’de geçtiğimiz günden itibaren yaşana düşüş 37.700 dolar seviyesine kadar ilerledi. Paritenin düşüşü, düzenleyicilerin bir bütün olarak kripto sektörü üzerindeki incelemelerini artırmaya çalışmasıyla ortaya çıktı.

Bu düşüşte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler’in piyasaya yönelik düzenleme açıklamaları da önemli rol oynadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu