Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin Dolandırıcıları YouTube Yayıncılarını Hedef Alıyor

Geçtiğimiz günlerde Twitter’da yaşanan bitcoin dolandırıcılığının ardından benzer bir durum YouTube’da kendisini göstermeye başladı.
Bitcoin Dolandırıcıları YouTube Yayıncılarını Hedef Alıyor

Sosyal medya uygulamaları milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor ve devasa bir iletişim potansiyeline sahip olmakta. Bu durum siber korsanların çeşitli yollarla kullanıcıları hedef almasına neden oluyor. Son yıllarda bitcoinin büyük değer kazanması ile beraber pek çok dijital mecrada dolandırıcılık faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Son günlerde sosyal medya kullanıcıları da bu saldırıların hedefi haline geldi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Twitter’da pek çok ünlü hesabın kontrolü ele geçirilmiş ve bitcoin dolandırıcılığı için kullanılmıştı.Ele geçirilen hesaplar arasında Elon Musk, Bill Gates, Kanye West, Jeff Bezos insanların yanında Apple Uber gibi kurumlar bulunuyor.

Twitter’da yaşanan olayın yankıları sürerken, benzer bir durum video paylaşım platformu YouTube’da kendisini gösterdi. Geçtiğimiz günlerde Türk YouTube yayıncısı Ruhi Çenet’in kanalı bitcoin dolandırıcılarının eline geçmiş ve paylaşımlar yapılmıştı. Son olarak NASA News ve Elon Musk adları ile bu amaçla videolar atılıyor.

YouTube Dolandırıcıların Hedefinde

YouTube Dolandırıcıların Hedefinde

İsabetli sızıntıları ile bilinen Jon Prosser, yakın zaman içerisinde YouTube’da Front Page Tech adlı bir kanalın hackerların eline geçtiğini Twitter hesabından paylaştı. Yapılan bu paylaşım sonrası ilgili kanalın adı Nasa [NEWS] olarak değiştirildi. Prosser bu konuyla ilgili de bir paylaşım yaptı ve YouTube’ın harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

YouTube, Front Page Tech kanalını kapattı ancak kısa süre içerisinde bitcoin dolandırıcılığı yapıldığı belirtiliyor. Hesabın algoritmada öne çıkarılması için bot takipçiler kullanıldı. Prosser’a göre kanal üzerinden 4 bin dolar değerinde bitcoin elde edildi. Şikayet sonrası YouTube bütün videoları sildi ve kanalı kapattı.

Platform genelinde abone sayısı yüksek olan başka hesapların da bu şekilde saldırganların hedefi olduğu belirtiliyor. YouTube ise bu konuya yönelik yeterince önlem almamış olmakla eleştiriliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum