Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Ağındaki Düğüm Sayısı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Düğümlerin neredeyse yarısı Tor üzerinde çalışıyor.
Bitcoin Ağındaki Düğüm Sayısı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Veriler ulaşılabilir Bitcoin ağ düğümlerinin sayısı ilk kez 13.000 seviyesini geçtiğini gösteriyor. Bu tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçmiş oldu. Bir önceki en yüksek seviye Ocak ayında 11.613 olarak kaydedilmişti.

Bitcoin ağ istatistikleri panosu Bitnodes.io’dan alınan verilere göre, bu dönüm noktasına 5 Temmuz’da ulaşıldı. Yazım itibariyle, Bitnodes’un verileri mevcut ağ düğüm sayısını yaklaşık 12.835 olarak gösteriyor.

Düğüm Sayısının Büyük Bölümü Tor’da

Düğüm Sayısının Büyük Bölümü Tor'da
Kaynak: Bitnodes.io

Bitnodes’un verileri ayrıca ağ düğümü sayısının neredeyse yarısının Tor’da çalıştığını gösteriyor. Ocak ayında, erişilebilir tüm düğümlerin yalnızca dörtte biri gizli ağ Tor’da çalışıyordu.

Tor kullanarak Bitcoin Core gibi bir istemci çalıştırmak, bağlanan düğümlerin IP adresleri gizlendiğinden ek bir katman sağlıyor. Bitnodes’un verilerine göre, ağ düğüm sayısı geçen yıl 2.739 düğüm arttı ve Bitcoin’in ademi merkeziyetçilik anlayışını güçlendirdi.

Ağ düğüm sayısındaki büyüme, aynı zamanda, kapasitenin altı aydan kısa bir sürede %70’in üzerinde arttığı Lightning Network ekosisteminde şu anda gerçekleşen genişlemeye benziyor.

Temmuz ayının başlarında, halka açık Lightning Network kapasitesi, bir haftadan kısa bir sürede 100 BTC ekledikten sonra 1.800 BTC’yi geçmiş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%