Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin 46 Bin Doları Tutarken FED’in Faiz Açıklaması Fiyatı Baskılayabilir

FED’in varlık alımlarını Mart ayında sonlandırması ve faiz artırımı beklentileri, fiyatı olumsuz etkileyebilir. İşte analistlerin görüşleri…
Bitcoin 46 Bin Doları Tutarken FED’in Faiz Açıklaması Fiyatı Baskılayabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin, FED tarafından erken bir faiz artırımına yönelik iyileştirilmiş beklentiler arasında geleneksel risk varlıkları düşerken bile kritik desteğini tutuyor.

BTC 46.300 dolar desteğini tutuyor ve dört haftalık 45.400-52.100 dolarlık işlem aralığında sürekli bir sıkışma sağladı. Geçtiğimiz saatlerde işlem aralığının alt sınırı devreye girdi, ancak satıcılar uzun süredir devam eden desteği zorlayamadı.

Asya hisse senetleri, S&P 500 vadeli işlemleri ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq vadeli işlemleriyle birlikte düştü. Altın marjinal kazançlar kaydederken, bakır ve büyümeye duyarlı diğer endüstriyel metaller kayıplarla karşı karşıya kaldı. Uzmanlara göre Mart ayındaki faiz artırımı olasılığının devam etmesi, daha hızlı sıkılaştırma anlamına gelebilir.

Nasdaq ve S&P 500 oranı
Kaynak: TradingView

Fed’in bu akşam yapılması gereken Aralık ayı toplantı tutanakları, Mart ayında varlık alımlarının sona ermesiyle birlikte oranların yükseltilmesi ve bilanço daralmasının başlatılması konusunda bir iç tartışma ortaya çıkarırsa, genel olarak Bitcoin ve varlık fiyatları baskı altına girebilir.

Böyle bir açıklama FED’in faiz artırımı olasılığını artırabilir ve piyasaları bu yıl dört faiz artırımı olasılığını düşünmeye zorlayabilir.

BTC günlük grafik

Kaynak: TradingViewFED’in bilançosu, Mart 2020’de koronavirüs krizinin başlamasından bu yana iki katından fazla artarak 8.75 trilyon dolara ulaştı ve varlık fiyatlarında enflasyona yol açtı. Bilanço genişlemesi, bu yıl Mart ayında varlık satın alma programının sona ermesiyle sona erecek.

Bitcoin, kripto topluluğu tarafından güvenli bir liman olarak görülse de, gelişmekte olan bir teknolojidir ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi gibi sıkı para politikasına duyarlıdır. FED Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz ay odaklarının maksimum istihdamı sağlamak ve enflasyonun yerleşmesini önlemek olacağını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%