Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Enflasyon Şokuyla Sarsılırken Küresel Piyasalarda Satışlar Derinleşiyor

Güçlü enflasyon verisi, değer kaybeden TL, küresel satış dalgaları altında BIST'te izlediğimiz düşüşler, Türk şirketlerinden gelişmeler ve hisse senetlerine teknik bakış...
BIST Enflasyon Şokuyla Sarsılırken Küresel Piyasalarda Satışlar Derinleşiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

EM piyasalarında dalga boyunu artırarak devam eden satışlar, Borsa İstanbul’da işlem gören argümanlar üzerinde de etkili oluyor. Güçlenen dolar kurunun baskısı kaynak gösterilen emirlerin satış ağırlıklı olması, piyasaların risk iştahına doyamaması endekslerde kırmızı renklerle çizilen grafiklere neden olmakta. 

Yurt içi piyasalara baktığımızda 90.000 puan civarında hatta 88.000‘e kadar gerileyen BIST 100 endeksini gözlemlemiştik. TCMB şok faiz kararı, YEP ile pekiştirilen politikalar sonucunda dolar kurundaki değer kaybınında etkisiyle yeniden yatırıma fırsat veren BIST argümanları tekrar düşüş gösteriyor. Peki neler oluyor? 

Son günlerde izlediğimiz haber akışına bakarsak tek kelime vurgusu çıkıyor karşımıza “şok” şok faiz artışı, şok büyüme verisi, şok şok şok… Küresel anlamda hayli gergin hatlar çizen piyasalarda böylesine şok dalgaların olumlu sonuçlarında ciddi karlar elde edilebileceği gibi tersine gerçekleşen süreçlerde ciddi zararlar kaydedilebiliyor. BIST için dirençleri test etti, üstünde şu direnç var haberlerimizi yazarken kar satışlarıyla düzeltmeler kaydeden endekste bugün sert bir düşüş izliyoruz. Volatilitesi kayda değer yüksek işlem araçlarının risk iştahı hayli kabarık.

BIST’in nefesi dirençleri kırmaya yetmedi!

Destelerin Altında Performanslar Gösteren BIST KorkutucuBIST 100 endeksi teknik verilerini ele alırsak pivot noktasının (97.600) fazlasıyla altında seyreden bir grafik karşımıza çıkıyor. %1.84 değer kaybıyla 95.404,43 puan seviyesinde hareket eden endeks 96.500 puan olan 1. desteğini kırmış, 95.845 puan olan 2. desteğinin de altına sarkmış durumda. Gelebilecek büyük ölçekli alışlarla yeniden direnç seviyelerini konuşabileceğimiz endeks için karşımıza çıkan ilk bölge 98.200 puan ve sonrasında 99.340 puan olarak görülebilir.

Vadeli endeks Ekim kontratına baktığımızda 123.3800 denge noktasını inceleyebiliriz. Altı salınımında 122.0200 desteğine, üstü bir hareketinde ise 124.2000 direncini izleyebiliriz. Vadeli dolar Ekim kontratına baktığımızda %2.33’lük bir artışla 6,2104 seviyesinden işlem görmekte. 6,1370 ve 6,1900 dirençlerinin üzerinde bir grafik çizen kontrat için spotta dolar kurunun 6,200 seviyelerinin aşılması durumunda meydana gelebilecek bir kazanımdan bahsedilebilir.

Yurt içi şirket gelişmelerine paralel hisselerde de değer kaybı izlendi. BISTECH üzerinde işlem gören şirket hisselerine baktığımızda TUPRS‘ta %4.39‘luk bir değer artışı izlerken fiyatını aktifte 138,00 TL’de kaydediyoruz. Dünkü kapanışını 132,20 seviyesinden yapan hissenin bugünkü açılış fiyatı 132,60 TL idi. Daha önceki yazılarımızda da incelediğimiz hisse bugün endekse ters orantılı olarak hareket ederken, yatırımcısını sevindiriyor.

CCOLA yönetim kadrosundan ayrılık haberi.

Coca Cola İçecek A.Ş. 31 Aralık 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzre, Mali İşler Direktörü Michael Coombs Japonya’daki yeni bir kariyer fırsatını değerlendirmek üzere görevinden ayrıldığını duyurdu. CCOLA hissesinde piyasa analistlerinin önerisi “AL” yönündeyken hedef fiyat 47,70 TL öngörülüyor. Hissenin anlık fiyatı %2.79 değer kaybıyla 33,440 TL bandında işlem görüyor.

KOZAL kapasite artırımı kapsamında olumlu süreç mahkeme tarafından durduruldu.

Hafif Olumsuz Yansıyabileceği Söylenen Bir GelişmeKoza Altın için takip ettiğimiz haber akışında “Koza Altın Çukuralan Altın Madeni’nin 3. kapasite artışı ÇED olumlu kararı ile ilgili olarak, İzmir 6. İdare Mahkemesi tarafından 09.08.2018 tarihinde verilmiş olan yürütmeyi durdurma kararına esas olarak, kapasite artışına konu olan sahalarda İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından mühürleme işlemi gerçekleştirilmiştir.

Şirketin Çukuralan Altın Madeninde 2. kapasite artışı ÇED olumlu kararı dahilinde ki alanlarda ise üretim faaliyetleri devam etmekte.” ibareleriyle karşımıza çıkan gelişmenin KOZAL için hafif olumsuz bir görüntü oluşturabileceği öngörülüyor. Şirketin daha önce de olumlu sonuçlanan ÇED raporlarının iptali kararları ile karşılaşılmış ancak bu problemler ÇED raporu alınması veya temyiz mahkemesine gidilmesi sureti ile çözümlenmiştir.

KOZAL için analistlerin incelediği destek noktaları 50,10-49,15 olarak izlenirken, direnç noktaları 52,40 ve üstünde 53,70 TL olarak karşımıza çıkıyor. Hisse gün içersinde 49,380 ile en düşük seviyesini ve 50,90 ile en yüksek seviyesini kaydediyor. Anlık aktifinde %1.76 değer kaybı ile 50,10 TL’den işlem görüyor.

EKGYO’da 1,2 milyar bedel öngörülen 4 arsanın satışı yapılacak.

Satılacak Arsaların Öngörülen Değeri 1.2 Milyar TLEmlak Konut GYO 1,2 milyar TL değerindeki arsalarını satışa çıkarıyor. Emlak Konut tahmini değeri 1,2 milyar TL olarak belirlenen 4 adet arsayı açık artırma usulü ile satışa çıkaracağını açıkladı. Arsaların arasında şirketin kısa bir süre önce TOKI’den 300 milyon TL bedel ile satın aldığı Beşiktaş arsası da bulunuyor. Satışların gerçekleşmesi durumunda, son zamanlardaki borçluluğu artan şirket için olumlu bir nakit akışı sağlanabilir. Bu gelişmeyi piyasa yorumcuları, sınırlı olumlu bir durum olarak değerlendiriyor. 

EKGYO dünkü kapanışını 1,72 TL seviyesinden kapatmıştı. Bugün piyasaların genelindeki satışlardan payını alan hisse %1.74 değer kaybıyla 1,69 TL’den işlem görmekte. Yıllık bazda 2,65 en yüksek seviyesi ve 1,52 en düşük seviyesi ile izlediğimiz EKGYO ülke gündeminin ve inşaat sektörünün olumsuz süreçlerinden doğrudan etkilenen bir işlem argümanı olarak kaydedilebilir.

İç piyasanın olumsuzluğunu, dış piyasanın verimi karşılamıyor.

Türk Traktör Eylül ayında ihracatında kaydettiği güçlü artış yurt içinde izlenen derin daralma kaynaklı olumsuz seyri amorti etmedi. Şirket Eylül ayında yurt işi satışlarında %80 düşüşle 606 adet ürün talebi alırken, ihracat hacminde yıllık %50 artış ile 1.500 adet mal satışı gerçekleştirdi. Ay içinde toplam satış adedinde yıllık %47 düşüşle 2.106 ürüne geriledi. 

TTRAK gün içi işlemlerinde %5.18’lik bir değer kaybıyla 45,42 TL seviyesinden işlem görmekte. Haftalık kaydettiği değişimde eksi %4.58 ve aylık farkta %1.73 oranında bir gerileme izlediğimiz hisse dünkü kapanışını 47,90 TL’den yaparken, gün içersinde 47,76 en yüksek seviyesi ve 45,36 TL en düşük noktasında hareket ediyor.

Çıkış basamaklarını hızlı çıkan finansallar, aynı hızda iniş basamaklarını adımladı.

Bankacılık Hisseleri Yoğun Satış AltındaGelişmeleri takip ederken, endeksin mahşer atlıları rolünü oynayan, son günlerdeki yeşillere bürünen BIST grafiklerinin mimarı bankacılık hisselerine baktığımızda öncü rol devam etmekte ancak bu sefer tersine bir fark kaydediyoruz. ISCTR %5.06 değer kaybederek 3,94, GARAN %7.59 düşüşle 6,57, AKBNK %7.99‘la 5,87, HALKB %4.67‘le 5,92 ve VAKBN %6.41 ile 3,21 TL’den günü kapattı.

Endekste yaşanan düşüş bankacılık öncülüğünde olsa da piyasaların baki öncüleri THYAO ve ASELS‘de de ciddi bir şekilde karşımıza çıkıyor.

THYAO için 17,95 seviyesinin altında mola verebileceği nokta olarak 17,50 TL’yi düşüşün devamında 17,30’u takip edebiliriz. Olasılıklar dahilinde gelebilecek alış emirlerinin yoğunluğuna bağlı olarak yönünü yukarı çevirebilecek olan hisse için 18,15 ve 18,55 seviyeleri sırasıyla durak noktası olup kırdığında 19’lu rakamlardan bahsedilme ihtimallerini izleyebiliriz.

ABD Borsaları’nda tarihi zirveler, yüksek değerlemeler dikkatleri üzerlerine çekerken, Avrupa Borsaları Satıcılı Seyrediyor.

ABD Borsaları Yükseliş KaydediyorDow Jones endeksinde gün içinde kaydedilen seviyeler 26.951 ile tüm zamanların en yüksek noktası olarak izlendi. Bu yükselişin soluğu kapanışa saatlerine kadar yetmedi ve %0.2 primle 26.828 puan seviyesinden günün son verisi kaydedildi. 26.828 puan kapanış bazlı rekor bir seviye olarak gözlendi. Endüstri firmaları %1, finansallar %0.5 değer kazanırken, temel tüketim malları %0.9 değer kaybı sergiledi.

DAX endeksi resmi tatil sebebiyle kapalıydı. FTSE 100 %0.48 değer kazanarak 7510 seviyesinden, CAC 40 %0.43 primlenerek 54.91’den Çarşamba kapanışını yaptı. S&P 500 endeksi 2925 ile artıda kapatırken, Nasdaq %0.32 ile 8025 seviyesinden kapanışı gerçekleştirdi.

ADP istihdam verisinin değişimindeki beklenti ve gelen açıklamanın beklentinin çok üstünde olması kaynaklı açıklanacak olan tarım dışı istihdam ve gelir kaleminin daha yüksek olacağı beklentisi dolar endeksini yukarılara taşıyor.

İtalya borç açığı baskısı altında bulutlu havanın hakim olduğu Euro Bölgesi paritelerinde sert satışlar devam ediyor. İtalya 2019 yılında bütçe açığının GSYİH oranını %2.4 olarak hedefliyor. 2020 için bu oranın %2.1 seviyesine düşürülmesi hedefleniyor. 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu