Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST, %3.0 Değer Kaybeden MSCI Türkiye Endeksi ve Garanti’nin 2019 Bütçe Beklentisi

Küresel piyasalarda da hakim olan gün içi işlemlerdeki yüksek volatilite kaynaklı artan trade tarzı işlemler, MSCI Türkiye Endeksine bakış ve Garanti açıklaması şöyle;
BIST, %3.0 Değer Kaybeden MSCI Türkiye Endeksi ve Garanti’nin 2019 Bütçe Beklentisi
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasalarda gözlenen toparlanma serisi gaz kesme sinyalleri veriyor. Özellikle son hafta işlemlerinde yükselişlerini derinleştiren küresel piyasa endeksleri ve geriden gelse de primlenme kaydeden Borsa İstanbul Perşembe günkü tabloda yükselişin ivme kaybettiğini gösteriyor.

Gün içersindeki işlemlerde Almanya DAX %0.10 ve Fransa CAC 40 endeksi %0.53 değer kaybederken, İngiltere FTSE 100 yatay bir grafik çiziyor. Asya piyasalarında Tokyo’dan Nikkei 225 %1.30 kayıp verirken, Güney Koreli KOSPI %0.07 düşüş gösterdi. Bölgeden pozitif ayrışmayı başaran Hong Kong finansallarından Hang Seng ise %0.22 primlendi.

BIST Trade İşlemlerinde Artış

Kısa Vadeli Hatta Al-Sat İşlemlerinde ArtışBorsa İstanbul bugün değer kayıpları gösterdiği gibi kazançlardan da geri kalınmadı… Yön, haftanın diğer günlerinde olduğu gibi bir aşağı dedi bir yukarı. Görünen bariz bir tablo son zamanlarda gerçekleşen işlemlerin vadelerindeki ciddi kısalmalar oldu. Yukarı yönde hareketlenen grafiklerden sonra rakam tarafına yansıyan getiriler hızlı bir şekilde realize edilmekte. Kar realizasyonları da hisse senedinde gün içersinde ani yön değişimleri olarak reaksiyon vermekte.

Alım satımı yoğun olan trade bazlı işlemlerin yokluğundan bahsetmek hiçbir zaman için mümkün değil elbette, ancak piyasalarda profesyonel-amatör farksız, yatırımcıların geneline yayılmış çok kısa vadeli işlemler dikkat çekiyor ki izlenen yorumlar tarafında gün aşırı olmayan pozisyonlar bile sıklaşmış. Bu işlemler için ciddi bilgiler ve hedge edilmiş pozisyonlar elbette önemli lakin görünen o ki yatırımcı uzun vadeden ürkmüş ya da beklentisini pek de olumlu kılmıyor.

Borsa İstanbul Perşembe Günü Dalgalı

Perşembe Günü Diğer Günlere Paralel Sık Yön Değiştiren Bir Endeks Gösterdi10.01.2019 artık elimiz yılın son hanesine 9 koymaya alışmışken günün işlemlerine baktığımızda Borsa İstanbul 100 endeksinde ilk seans pek de verimli geçmedi. İkinci seans ile artan yukarı yönlü hareket %0.59 civarına taşınarak 91.698 puanları gösterse de an itibarıyle (TSİ 17:39) %0.10 prim ve 91.252 puanda seyredilen grafikler mevcut.

Haftaya 91k bandında gerçekleşecek kapanışların ardından, 91.5k üzerinde sağlanacak kalıcılık ile yükselişe dair bir gündemden konuşabileceğimizle başlamıştık. Görüşümüzü devam ettiriyor ve bugün gelinen seviye ile görüntüde bir bozulmanın olmadığını izliyoruz. Kriterler doğrultusunda grafiklenecek endeks koşuluna bağlı görüntüdeki değişimleri izleyeceğiz…

MSCI Türkiye 10 Günde %3.0  Değer Kaybetti

MSCI Türkiye'de Gözlenen Kayıp TL Kaynaklı GörüldüTürkiye varlıkları küresel piyasalarda gözlenen risk iştahındaki artıştan negatif ayrışma sağlayarak yıla kayıplarla başladı. MSCI Türkiye Türk lirasında meydana gelen kayıplar nedeniyle sene başından bu yana %3.0’ün üzerinde değer kaybetti.

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

Seçim öncesi harcamalarda artış endişesi ile tahvil faizlerinde yükseliş görülürken 10 yıllık hazine verimindeki değişim günlük bazda %0.78 oldu ve getiri %16.88 seviyesine güncellendi. Bu veri geçtiğimiz ay aynı dönemler (2018 yılı 10-12 Aralık) %18.0 bölgesinde idi.

GARAN 2019 Bütçe Beklentileri

GARAN Değer Kaybederken Şirketin 2019 Bütçe Beklentisi Açıklandı2019 bütçe beklentilerini açıklayan Garanti Bankası, yeni yılda toplam kredilerin %5.0 artmasını bekliyor. Yabancı para (YP) krediler tarafında ters orantılı bir beklenti hakimken %10.0’lık bir daralma öngörülüyor. Garanti Bankası’nın bu yıl Ocak ayında 750 milyon $ ve Temmuz ayında 500 milyon € Eurobond geri ödemesi mevcut.

2019 yılında kredi takip oranının yükselmesi beklenirken %7.0’nin altında kalması öngörülüyor. Risk maliyeti ise yine 300 baz puanın altında kalacak. (Bu seviye 2018 yılında gerçekleşen düzeye oldukça yakın olacak.) Takibe atılan kredilerde ivmelenmenin ateşleyicisi perakende krediler olacak.

GARAN dün başlayan bankacılık hisse senetlerinin çoğunda gözlediğim değer kaybı ile 8,0 TL’nin üzerinde gösterdiği performansını 7,99 günlük kapanışı ile kırmıştı. Hisse bugün %1.25’lik bir kayıp daha sergilerken 7,89 TL’de işlem görüyor. Haftalık değişiminde %2.20’lik artış sağlayan GARAN, aylık bazda yataydan pozitif bir ayrışma ile %0.77 değerlenme gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu