Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Birleşik Krallık’taki Kripto Para Firmaları AML Standartlarını Karşılamıyor

İngiltere'nin Hazine Ekonomi Bakanı John Glen, kripto şirketlerin standart yönünden eksik olduğunu söyledi.
Birleşik Krallık’taki Kripto Para Firmaları AML Standartlarını Karşılamıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar son dönemde düzenleyici otoriteler tarafından tartışılıyor. Pek çok ülke ise ticarete yönelik düzenlemelere yenilerini ekliyor. Uzmanlar yatırımcıları kripto para ticareti üzerinden dolandırıcılık faaliyetlerine karşı sürekli uyarıyor. Diğer yandan kara para aklama amacıyla bu araçların kullanıldığı belirtiliyor.

Birleşik Krallık’taki kripto para birimi işletmeleri, Mali Davranış Otoritesi tarafından belirlenen Kara Para Aklamayı Önleme standartlarını karşılamak için mücadele ediyor. İngiltere parlamentosunun bir üyesi ve Hazine Ekonomi Bakanı John Glen,kripto şirketlerini FCA’nın AML düzenlemeleri kapsamında gereksinimleri karşılamadığını söyledi.

Birleşik Krallık’ta Denetim Artıyor

Birleşik Krallık'ta Denetim Artıyor

Üst düzey bir yetkili, Ocak 2020’de Birleşik Krallık’taki kripto endüstrisinin resmi AML süpervizörü olmasının ardından,  FCA’dan yalnızca beş kripto işletmenin kayıt aldığını bildirdi. Ülkede toplamda bu alanda faaliyet gösteren 24 şirket bulunuyor.

Bugüne kadar değerlendirilen firmaların% 90’ından fazlası FCA müdahalesinin ardından başvurularını geri çekti. Yetkili çok sayıda firmanın AML kontrol çerçevelerini benimsememesinin yanı sıra uygun personeli istihdam etmemesi nedeniyle FCA’nın belirttiği son başvuru tarihine kadar gerekli işlemleri uygulamadığını belirtti.

FCA, kripto şirketlerinin 9 Temmuz 2021’e kadar bir karar bekleyerek alım satım işlemlerine devam etmesine izin veren bir “Geçici Kayıt Formu” oluşturdu. Kurum ülkede faaliyet gösteren kripto endüstrisi üzerindeki denetimlerini genişletiyor.

Mart ayında kripto şirketlerinin yıllık mali suç raporları sunmaları talep edilmişti. Daha öncesinde ise firmaların perakende müşterilerine vadeli işlemler ve borsada işlem gören senetler dahil olmak üzere kripto türev ürünleri sunmasını yasaklanmıştı .

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu