Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Binance CEO’su Dijital Doların Bitcoin’in Yerini Tutmayacağını Söyledi

CZ, CBDC’lerin Bitcoin ve diğer kripto paraların yerini tutmayacağını belirtiyor.
Binance CEO’su Dijital Doların Bitcoin’in Yerini Tutmayacağını Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para birimlerinin popüler hale gelmesi ile beraber ülkeler kendi dijital para testlerine hız vermiş durumda. Çin, İngiltere ve ABD gibi ülkeler dijital para testleri üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao, test aşamasında olan dijital paralara dair açıklamalarda bulundu.

CZ katıldığı röportajda, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin Çin’in dijital yuanı gibi daha kısıtlayıcı dijital para birimleriyle bir arada olacağını söyledi. Binance CEO’suna göre Bitcoin’deki kullanım özgürlüğü ve sınırlı tedarik özelliği, CBDC’lerde yer almayacak. CZ piyasaya yatırım yapan insanların bu özellikleri nedeniyle tercihte bulunduğunu düşünüyor.

Zhao, iki tür dijital varlık arasındaki farkların, merkez bankası tarafından çıkarılan para birimlerini kripto endüstrisindeki insanlar için çekici hale getirebileceğini düşünüyor. CZ dijital para birimlerinin merkez bankalarına bağlı ve çok fazla kontrole sahip olacağını belirtiyor.

Bitcoin dijital paralardan farklı olarak sınırlı arza sahip. Bilindiği üzere dünyada 21 milyondan fazla Bitcoin olmayacak. Birçok kripto destekçisi, Bitcoin’in fiat felaketine karşı potansiyel bir koruma olarak ortaya çıkabileceğini öne sürerek, para basımıyla desteklenen enflasyona işaret ediyor.

Geçtiğimiz gün ABD, dijital para testleri için 5 pilot uygulama üzerinde çalıştığını açıkladı. Hükümet 12 ay boyunca testlere devam edecek. Geçtiğimiz hafta FED Başkanı Jerome Powell geçen hafta dijital doları doğru bir şekilde elde etmenin, ilk olmaktan çok daha önemli olduğunu söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu