Yatırım yapmaya başla!

Bill Gates’in Desteklediği COVID-19 Test Süreci FDA Tarafından Geçici Olarak Durduruldu

Milyarder insan Bill Gates’in desteklediği evde ücretsiz koronavirüs test programı, FDA tarafından geçici olarak durduruldu.
Bill Gates’in Desteklediği COVID-19 Test Süreci FDA Tarafından Geçici Olarak Durduruldu

Son dönemde dünya gündemini meşgul eden bir numaralı konu Corona virüsü olmakta. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs kısa sürede dünya genelinde yayıldı ve milyonlarca insanı etkisi altına aldı. Salgından en çok etkilenen ülkelerin başında ise ABD geliyor. Ülkede salgına yakalanan insan sayısı 1.4 milyonu geçmiş durumda ve hayatını kaybeden insanlar 87 bini aştı.

Uzmanlar salgının dünyadan tam anlamıyla silinmesi için etkili bir aşı bulunması gerektiğinin altını çiziyor. Dünya Sağlık Örgütü etkili bir aşının olmaması halinde COVID-19’un tahmin edilenden daha uzun süreceğini düşünüyor. Salgınla mücadelede yaptığı yatırımlar ile öne çıkan isimlerden birisi ise Bill Gates olmakta.

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanlarından olan Gates, daha önce Corona virüsüne karşı iyimser ve kötümser açıklamaları ile dikkatleri üzerine toplamıştı. Gates Vakfı bir süredir insanlara evde ücretsiz olarak koronavirüs testi yapılmasını sağlayan bir projeyi destekliyor. FDA tarafından bu proje geçici olarak durduruldu.

FDA’dan Durdurma Kararı

FDA’dan Durdurma Kararı

Corona virüsünün daha kısa sürede kontrol altına alınması için olabildiğince çok test yapılması gerektiğinin altı çiziliyor. Bill Gates tarafından desteklenen ve ABD’de insanlara evlerinde ücretsiz olarak test yapılmasını sağlayan proje FDA tarafından durdurma kararı ile karşı karşıya kaldı. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu yapılan işlemle ilgili geçerli bir yetki olmadığını savundu.

Yapılan açıklamada, “Geçerli bir yetki alana kadar lütfen hasta testlerine ve aldığınız sonuçların hastalara iletilmesine son verin” ifadelerine yer verildi. Seattle Coronavirus Assessment Network (SCAN) tarafından yürütülen projeyle ilgili alınan kararla ilgili, “FDA’nın, SCAN’ın testlerinin güvenliği ve doğruluğuna dair herhangi bir endişesi bulunmuyor. Ancak ek yetkilendirmeyi edinene kadar testleri durdurmamız istendi” açıklaması yapıldı.

Bill Gates ise geçtiğimiz günlerde başlayan uygulamayla ilgili açıklamasında,“SCAN, önümüzdeki haftalarda daha fazla test sonucu topladıkça araştırmacılar, vaka sayısı konusunda daha iyi bir analiz yapabilecek ve bu sayede fiziksel mesafe gibi uygulamaların ne zaman gevşetilebileceği gibi sorulara cevap verilebilecek” diye konuşmuştu.

Günde 1000 Test Yapılıyor

Günde 1000 Test Yapılıyor

Washington Tıp Üniversitesi ve Gates Vakfı gibi çeşitli kurumlar tarafından desteklenen SCAN, insanların evlerine ücretsiz test kitleri gönderiyor. Bu sayede asemptomatik hastaların kolayca tespit edilmesi amaçlanıyor. FDA ise çalışmaları geçici olarak durdurduğunu belirterek, acil durum ruhsatı alınması gerektiğini açıkladı.

Evde yapılan testler sayesinde hastalığa dair yaş, cinsiyet, ırk posta kodu gibi veriler toplanıyor. Bu da kimlerin virüse karşı daha fazla risk taşıdığına dair fikir sahibi olunmasını sağlıyor. Aynı zamanda uygulanan önlemlerin ve sosyal mesafe kurallarını ne kadar fayda sağladığını da bu proje ile görmek mümkün oluyor.

Programın günde 1000 testin analiz edecek kapasiteye sahip olduğu belirtiliyor. Gerekli yetki belgelerinin alınması ile beraber ABD’de evlerde ücretsiz test sürecinin yeniden başlaması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum