Yatırım yapmaya başla!

Bill Browder: “Nordea’nın Kara Para Akladığına Dair Raporlar Umarım Örtbas Edilmez”

Nordea Bank Salı günü yapılan suçlamayla kara para aklama iddialarıyla gündeme gelen son İskandinav bankası oldu. Detaylar haberimizde;
Bill Browder: “Nordea’nın Kara Para Akladığına Dair Raporlar Umarım Örtbas Edilmez”

Finans dünyasının önde gelen isimlerinden Bill Browder, bugün verdiği bir demeçte İskandinav ülkelerinin kara para aklama için müsaade edici bir ortam yarattıklarını dile getirdi. Bill Browder’ın açıklamasının Nordea Bank’ı dolandırıcılıkla suçlamasının ardından geldiği belirtilirken, Nordea’nın kara para aklama skandalıyla gündeme gelen son İskandinav bankası olduğuna dikkat çekildi.

Buna göre Bill Browder’ın kurucusu olduğu yatırım fonu ve varlık yönetimi şirketi Hermitage Capital Management, İsveç ve Norveç makamlarına Nordea’yı 175 milyon dolarlık potansiyel yasadışı fonları nedeniyle araştırması için çağrıda bulundu.

Nordea da konuya ilişkin yazılı açıklamasında, şirketin kara para aklama yasalarını ihlal ettiğini gösteren belgelerin farkında olduğunu belirtti.

Bill Browder Danimarkalı Yetkilileri Eleştirerek Nordea’nın Kara Para Akladığını Açıkladı!İlaveten Nordea’nın bankanın gizlilik gerekliliklerini öne sürerek bireysel müşteriler hakkında yorum yapmayı reddettiği kaydedildi. Bill Browder ise bugünkü konuşmasında, şu anda Danimarka’daki kara para aklama uygulamalarının bir şaka olduğu ve bunu diğer ülkelerde de göreceklerini dile getirdi.

ABD doğumlu İngiliz yatırımcı 2013 yılında Nordea Bank’ı araştırmayı reddettikleri sırada da Danimarkalı savcıların görev başında uyuduklarını söylemişti.

Bill Browder Nordea Bank'ı Daha Önce de Suçlamıştı Şimdi de Browder; “eğer bu şikayeti de görmezler gelirlerse bu Danimarka’nın ve diğer ülkelerin bütünlüğü için yıkıcı ve şok edici olur çünkü bilgi fazlasıyla kesin” sözleriyle dikkat çekti. Ve; “bakılması gereken gerçek, ciddi şüpheli işlemler var ve ben olay bu kez de örtbas edilirse çok şaşıracağım” ifadelerini kullandı.

Bu noktada Nordea Bank’ın son aylarda kara para aklamaya karşı iç kontrol ihlalleriyle suçlanan ikinci İskandinav bankası olmasına da vurgu yapıldı.

iskandinav Bankaları Kara Para Aklama İddiaları Zira daha önce Danimarka’nın en büyük bankası olan Danske Bank da 234 milyar dolarlık kara para aklama skandalı ile gündeme gelmiş, hatta CEO’su Thomas Borgen olayda suçsuzluğu ortaya çıkmasına rağmen istifa etmişti. İlgili haberde ayrıca Bill Browder’la benzer yorumlarda bulunan Letonya Maliye Bakanı Dana Reizniece-Ozola’nın; “AB ülkeleri kara para aklamayla mücadelede ihmalkar” dediği hatırlatıldı.

Tüm bu bilgilerin yanında, 2015 tarihli Red Notice isimli kitabın yazarı Bill Browder’ın 10 yıldan fazla bir süredir Rusya’da çalıştığı ve 2005’te ayrılmadan önce ülkenin en büyük yabancı yatırım yöneticisi olduğu aktarıldı.

Avukatı Sergei Magnitsky’nin 2009 yılında hükümetin yolsuzluğunu ortaya çıkardıktan sonra bir Rus hapishanesinde öldüğü, Browder’ın o zamandan bu yana Rus yetkililere karşı bir yolsuzlukla mücadele kampanyası başlattığı yazıldı. Son olarak da 2012 yılında ABD Kongresi’nin Ruslara insan hakları ihlalleri iddiasıyla suçlayan Magnitsky Act’i (Magnitsky Yasası) kabul ettiği yazıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum