Yatırım yapmaya başla!

Bilim Kurulu Üyesinden Corona Virüsünün Korkutucu Bulaşma Oranına Dair Açıklama

Corona Virüsü Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, enfekte olan bir kişinin virüsü 625 kişiye kadar bulaştırabileceğini söyledi.
Bilim Kurulu Üyesinden Corona Virüsünün Korkutucu Bulaşma Oranına Dair Açıklama

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın büyük bölümüne yayılan Corona virüsü, insanlığı tehdit eden bir numaralı faktör haline geldi. Son günlerde ülkemizde de vaka sayılarının arttığına tanık oluyoruz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı son açıklamada ülkemizde vaka sayısının 47’ye ulaştığını açıkladı. Bununla beraber İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge kapsamında toplulukların olduğu pek çok alan ve faaliyetleri iptal edildi.

Alınan karar ile AVM ve restoranlar hariç neredeyse tüm alanlara dair kapatılma kararı verildiğini söyleyebiliriz. Alınan radikal önlemlere başlıca sebep olarak virüsün hızla yayılması gösteriliyor. Uzmanlar virüsü taşıyan bir kişinin kısa sürede yüzlerce kişiye ulaştırabileceğini belirtiyor. Konuyla ilgili son açıklama Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap’tan geldi. Azap, virüsün bulaşıcılık oranına dair korkutucu açıklamalarda bulundu.

Bilim Kurulu Üyesinden Korkutan Açıklama

Bilim Kurulu Üyesinden Korkutan Açıklama

Son günlerde ülkemizde de vaka sayılarının artması ile beraber insanlar uzmanların söylediklerine kilitlenmiş durumda. Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan Bilim Kurulu ise ülkemizde Corona virüsüne karşı mücadelede etkin bir rol oynuyor. Bİlim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, salgının bulaşıcılığının ne boyutta olduğuna dair önemli açıklamalar yaptı. Habertürk’te bir canlı yayında konuşan Azap, virüsün hızlı bir artış gösterdiğini ve bunun logaritmik şekilde olduğunu söyledi.

Azap açıklamalarının devamında virüsü üzerinde taşıyan bir kişinin 3 5 günlük bir süre içerisinde 625 kişiye kadar ulaştırabileceğinin altını çizdi. Virüsün çok kolay bir şekilde yayıldığını belirten Bilim Kurulu Üyesi Azap, insanların sosyal mesafe konusunda titiz olmaları gerektiğini söyledi.

Azap: Tedbirler Alınmalı

Azap: Tedbirler Alınmalı

Konuyla ilgili konuşan Azap, “İnsanların birbirlerine bir metreden, 3-4 adımdan daha fazla yaklaşmasını engellemeye yönelik. Kalabalık mekanlarda bir arada durmalarını, havalandırması iyi olmayan yerlerde bir arada uzun zaman geçirmelerini engellemeye yönelik şeyler.” değerlendirmesini yaptı. Aldıkları tedbirlerin insanların sosyal mesafesini ayarlamak üzerine olduğunun altını çizen Azap, insanların kalabalık ortamlardan uzak durması gerektiğini belirtti.

Azap ayrıca Türkiye’nin henüz İtalya gibi bir durumun içerisinde olmadığını ve dolayısıyla sokağa çıkma yasağı gibi bir duruma ihtiyaç olmadığını ifade etti. Prof Dr. Alpay Azap sözlerinin devamında, “Bu virüs çok kolay yayılıyor. Vatandaşlarımız da hep bunu düşünsünler. Bu tedbirler bunu sağlamak için alınıyor. Ona göre hayatlarını planlarlarsa, bu salgını çok fazla yayılma fırsatı bulamadan ülkemizde atlatabilir diye ümit ediyoruz.” açıklamasında bulundu. Salgın nedeniyle İtalya ve Fransa’da sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş durumda. Diğer Avrupa ülkelerinin ise alarm durumunda olduğu biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum