Yatırım yapmaya başla!

BDDK Bankaların Finansal Tablolarına İlişkin Tebliğde Düzenlemeye Gitti

BDDK, Bankalarca Kamuya Açıklanacak Finansal Tablolar ile Bunlara İlişkin Açıklama ve Dipnotlar Hakkında Tebliğ’inde değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliklerin detayları şöyle…
BDDK Bankaların Finansal Tablolarına İlişkin Tebliğde Düzenlemeye Gitti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Bankalarca Kamuya Açıklanacak Finansal Tablolar ile Bunlara İlişkin Açıklama ve Dipnotlar Hakkında Tebliğ’inde yaptığı değişiklikleri, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımladı. Buna göre; bankalarca kamuya açıklanacak finansal tablolar ve bunlara ilişkin açıklama ve dipnotları kısmında bazı değişiklik ve düzenlemeler yapıldı.

BDDK tarafından bankaların finansal tablolarına ilişkin tebliğde yapılan düzenleme 1 ocak’tan itibaren geçerli olacak.

Resmi Gazete’de yer alan bilgide; Bankalarca Kamuya Açıklanacak Finansal Tablolar ile Bunlara İlişkin Açıklama ve Dipnotlar Hakkında Tebliğ’in 16. maddesinin ikinci fıkrasının (f) bendinin (2) numaralı alt bendinin “Ödeme Planının Uzatılmasına Yönelik Yapılan Sözleşme Değişikliği Sayısı” ve “Ödeme Planı Değişikliği ile Uzatılan Süre” tabloları yürürlükten kaldırıldığı açıklandı.

Aynı Tebliğin 17. maddesinin ikinci fıkrasının (f) bendinin (1) numaralı alt bendi yürürlükten kaldırılmış ve (3) numaralı alt bendinde de değişiklik yapıldığı belirtildi.

Tebliğin pasif kalemlere dair bölümünde de birtakım değişiklikler yapıldı.

Buna göre ilgili olduğu banka türü esas alınarak hazırlanan genel karşılıklara ilişkin tabloların olduğu alt bent tebliğden çıkarıldı. Bu bölümde yer alan “tazmin edilmemiş ve nakde dönüşmemiş gayrinakdi krediler özel karşılıkları” ifadesi, “tazmin edilmemiş ve nakde dönüşmemiş gayrinakdi krediler özel karşılıkları veya gayrinakdi krediler beklenen zarar karşılıkları” ifadesi ile değiştirildi. Ayrıda Personel Giderleri satırı yürürlükten kaldırıldı. Faaliyet Kiralama Giderleri ve TFRS 16 İstisnalarına İlişkin Kiralama Giderleri satırlarında ise düzenleme yapıldı.

BDDK verilerine göre bankacılık sektörünün net faiz geliri artarken, kredi hacminde düşüş oldu.

BDDK tarafından açıklanan rakamlara göre 2018 yılında bankaların yıllık karı %10 artışla 53,52 milyar lira oldu. Söz konusu dönemde elde ettikleri toplam faiz geliri bir önceki yıla kıyasla %48,9 artarak 368,5 milyar liraya yükseldi. Bankaların takipteki alacaklardan aldığı faiz % 304,3 oranında artışla, 1 milyar 263 milyon liradan 5 milyar 105 milyon liraya yükseldi.

Toplam faiz gideri 2017 yılına göre %65,8 artarak 222,3 milyar liraya çıktı. 25 Ocak haftasında bankacılık sektörünün kredi hacminde ise düşüş gözlendi. Bu dönemde sektörün kredi hacmi 13 milyar 693 milyon lira azalarak 2 trilyon 373 milyar 960 milyon liraya geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum