Yatırım yapmaya başla!

Bazı Uluslararası Bankalar Nihayet Çin Yatırımlarının Karşılığını Alıyor

UBS, Invesco ve JP Morgan da Şanghay merkezli Z-Ben Advisors’un Pazartesi günü yayınladığı Çin’deki en iyi yabancı 25 para yöneticisi listesinde üst sıralarda yer aldı. Detaylar şöyle;
Bazı Uluslararası Bankalar Nihayet Çin Yatırımlarının Karşılığını Alıyor

Çin devasa finansal pazarının kapılarını giderek daha fazla açarken, bir avuç yabancı firmanın rakiplerinin ötesine geçtiği görülüyor. UBS, Invesco ve JP Morgan da Şanghay merkezli Z-Ben Advisors’un Pazartesi günü yayınladığı Çin’deki en iyi yabancı 25 para yöneticisi listesinde üst sıralarda yer aldı.

Verilerin Aralık 2018 itibariyle toplandığı ve firmaların kıyı bölgelerinde (onshore), giden ve gelen olmak üzere üç iş koluna göre puanlandığı söylendi. UBS için İsviçre merkezli varlık yöneticisinin ilk sırayı aldığı ikinci yıl olurken, şirketin 20 yıldır Çin’e yatırım yaptığı ve yurt içi menkul kıymetler işi kurma konusunda önde gelenler arasında bulunduğu kaydedildi. Kasım ayında da UBS, Çinli ortak girişimi China Guodian Capital’den çoğunluk hisse için Pekin’den onay alan ilk yabancı banka olmuştu.

Sonuçta geçtiğimiz onlarca yıl boyunca, önceki politikalar yerel bankalara daha fazla kontrol vererek yabancı bankaları azınlık hisseleriyle sınırlandırmıştı.

Çin Önceki Politikaları Yerel Bankalara Daha Fazla Kontrol VeriyorSıralamayı yapan Z-Ben’den Chantal Grinderslev de CNBC’ye verdiği demeçte, Çin pazarının en az tahmin edilebilir yönünün değişimin hızı olduğunu söyleyerek; “neticede Çin lider olduğunu bir pazar değil, birlikte büyüdüğünü bir pazar” dedi. Ayrıca sıralamadaki yabancı firmalara atıfta bulunarak bu yöneticilerin artık kendilerini kritik bir noktada bulduklarını aktardı. Grinderslev ayrıca şirketlerin Çin hakkında yatırım yapmaya istekli olup olmadıklarının liderleri pazardaki yavaş davrananlardan ayıracağını belirtti.

Z-Ben’in yatırım fonu akışlarının Çin’deki yönetim altındaki varlıkları 2027 yılına kadar 12 trilyon dolara çıkarmasını beklediğini de vurguladı.

Z-Ben Advisors En İyi Para Yöneticileri Analistler de önümüzdeki birkaç yıl içinde katılımın Çin’e fon akışına milyarlarca dolar kazandırmasını bekliyorlardı. Öte yandan Fidelity International Çin’in gelen işletmeleri için üst düzey yöneticiler listesinde ilk sırayı alırken, BlackRock’ı yerinden ettiği görüldü. Bu yıl ki sıralama ayrıca en üstteki altı yabancı para yöneticisi ve diğer 19 para yöneticisi arasındaki farkın arttığını tespit etti.

UBS birinciliği kaparken İsviçreli devi Invesco, J.P. Morgan, Schroders, BlackRock ve Fidelity takip etti.

UBS Z-Ben Advisors En İyi Para Yöneticileri Birinci İkinci sıradaki Invesco, onshore para yönetimi kategorisinde ise UBS’yi geride bıraktı. Z-Ben burada yüzde 51 mülkiyete taşınan kamu temellerinden ve ayrı bir özel fonun başlatıldığından dem vurdu. JP Morgan’a gelince ise Z-Ben, şirketin varlık yönetimi bölümünün Çin’in yurt dışına giden yatırımında endüstri lideri olarak kaldığını bildirdi. Nitekim Ocak ayında yapılan açıklamada da JP Morgan iki fonunun daha karşılıklı tanıma için onaylandığını duyurmuştu.

Bu, ABD merkezli bankanın şu anda Hong Kong‘dakilere ek olarak Çin anakarasındaki yatırımcılara da erişebileceği anlamına geliyordu. J.P. Morgan Asset Management sözcüsü de Çin’in müşterilerinin çoğu için en büyük fırsatlardan birini temsil ettiğini söylemişti

Aracılık ve yatırım bankacılığı işinde, JP Morgan Mart ayında Çin’de çoğunluk hakkına sahip olacağı menkul kıymet ortak girişimini kurmak üzere Pekin’in onayını almıştı. Japonya merkezli Nomura da aynı gün yasal onay almıştı. Geçen hafta Credit Suisse de ortak girişimindeki payını yükseltmeyi hedeflediğini duyurmuştu. Z-Ben yöneticisi burada, Çin sorusunun hala pazarın nerede olduğuna değil küresel yöneticilerin nerede olduğuna bağlı olduğuna dikkat çekti. Düzenleyicilerin de bunu ispatlamak için hızlı hareket ettiklerini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum