Yatırım yapmaya başla!

Bazı Mobil Uygulamalar Facebook’a İzinsiz Kullanıcı Bilgisi Gönderiyor

The Wall Street Journal’de yer alan bir habere göre bazı iOS ve Android uygulamalarının kullanıcı bilgilerini izinsiz bir şekilde Facebook’a gönderdiği ortaya çıktı.
Bazı Mobil Uygulamalar Facebook’a İzinsiz Kullanıcı Bilgisi Gönderiyor

Bilindiği üzere son yıllarda veri güvenliği kullanıcılar için büyük önem teşkil etmeye başladı. Teknolojinin gelişmesi ve mobil uygulamaların hızla hayatımıza girmesi, kullanıcıların verileri için risk teşkil etmeye başladı. Veri skandalı diyince tabi akıllara hiç kuşkusuz sosyal medya devi Facebook geliyor. Ortaya çıkan yeni bir habere göre mobil platformlarda yer alan bazı popüler uygulamaların kullanıcı bilgilerini izinsiz aldığı belirtildi.

The Wall Street Journal’in haberine göre iOS ve Android mağazalarından indirilen bazı uygulamaların kullanıcı bilgilerini izinsiz olarak Facebook ile paylaştığı belirtildi. Üstelik burada kullanıcıların Facebook hesabının olup olmaması bir önem teşkil etmiyor. Uygulama, kullanıcıdan aldığı tüm bilgileri sosyal medya devine izinsiz olarak gönderiyor.

Paylaşım Kullanıcının Bilgisi Dışında

Paylaşım Kullanıcının Bilgisi Dışında

The Wall Street’te yer alan haberde “Milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı, geçen hafta hangi ev ilanlarına baktığı, hamilelik durumu, vücut ölçüleri, kan dengesi veya menstrual döngüsü hakkında bilgilerini ve sırlarını ister istemez bütün uygulamalara açıyor. Facebook, bu bilgileri birçok popüler uygulamadan kullanıcılar giriş yaptığı anda elde ediyor. Yaptığımız testlere göre uygulamalar kişinin izni olmadan bilgilerini ifşa ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu uygulamaların içeriği ile bilgiler verilen haberde, mobil uygulama mağazalarında bulunan Anlık Kalp Ritmi uygulaması ve emlak uygulaması olan Realtor.com gibi önemli bilgileri talep eden uygulamaların Facebook ile paylaşım yaptığı belirtildi. Bu uygulamaların App Store’da milyonlarca kullanıcı tarafından indirildiği belirtiliyor.

Facebook’tan Açıklama Geldi

Facebook’tan Açıklama Geldi

Sosyal medya devi Facebook ortaya çıkan haberlere kayıtsız kalmadı. Platformdan yapılan açıklamada, adı geçen uygulamalarla ilgili kullanıcı verilerinin kendilerine gönderilmemesi için uyarıda bulunacakları belirtildi. Eğer yapılan uyarıya uyulmadığı takdirde şirket olarak adım atacaklarını açıklayan Facebook yetkilileri, “Uygulama geliştiricilerine, kullanıcılarına bizimle paylaştıkları bilgiler konusunda açık olmalarını zorunlu kılıyoruz.” ifadelerinde bulundular.

Konuyla ilgili yapılan yorumlarda Facebook’un söz konusu kullanıcı bilgilerini, reklam gösterimi amaçlı olarak değerlendirdiği belirtiliyor. Uygulama etkinliği adı altında paylaşılan veriler Facebook’un kendi uygulamasındaki profillerle birleştirilerek bir rapor haline getiriliyor ve kişinin ilgi alanına yönelik reklamlar gösteriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum