Yatırım yapmaya başla!

Batık Kredi Zararları Artan Avrupalı Şirketler Resesyon Konusunda Endişeli

Batık kredi zararları 2018’de belirgin bir artış gösterirken Avrupalı işletmelerin yakın gelecekte durgunluk bekledikleri görüldü. Detaylar şöyle;
Batık Kredi Zararları Artan Avrupalı Şirketler Resesyon Konusunda Endişeli

Batık kredi zararları 2018’de belirgin bir artış gösterirken Avrupalı işletmeler de yakın gelecekte durgunluk beklemekte. İsveçli borç alıcısı Intrum’dan gelen bir rapora göre şirketler 2018’de toplam gelirlerin payı olarak batık kredi zararlarında yüzde 2,31’lik oran bildirdiler ki bu 2017’deki yüzde 1,69’a kıyasla kayda değer miktarda artış anlamına geldi.

Avrupalı firmaların yarısı beş yıl içinde bir durgunluk yaşanabileceğini söylerken şirketlerin yalnızca yüzde 30’u yakın gelecekte ülkelerinde herhangi bir durgunluk olmayacağını aktardı.

Bu arada Intrum raporu, Avrupalı şirketlerin yüzde 18’inin ülkelerinin halihazırda durgunluk içinde olduğuna inandıklarını gösterdi.

 Avrupalı Şirketler Yüzde 18 Resesyon Olduğuna İnanıyor Kuzey ile güney Avrupa arasında keskin bir farklılığın bulunduğu dikkat çekerken Yunanistan ve İtalya’da resesyonun büyük ölçüde güncel bir gerçeklik olarak görüldüğü belirtildi. Nitekim Yunanistan’daki işletmelerin yüzde 93’ü, İtalya’dakilerin ise yüzde 84’ü resesyonun çok yakın olduğunu savundu.

Diğer taraftan, Avusturya, Almanya ve Danimarka’da ise bu rakamlar yüzde 35 seviyelerinin altına düştü.

Avusturya, Almanya ve Danimarka Avrupalı İşletmeler Resesyon Yorumu Intrum CEO’su Mikael Ericson, bugün verdiği bir demeçte, geçen yıl borcu zamanında ödememedeki yükselişin açıkça maddi olduğunu ve bulutların Avrupa’da yavaş yavaş arttıklarını bildirdi.

“Avrupa’nın finans kurumlarında bir ortalamaya bakarsanız, takipteki alacaklar ile ilgili en son istatistiklerde yüzde 4 seviyelerinde olduğumuzu görürsünüz. ABD ve Japonya’daki eşdeğer sayı ise yüzde 1 civarında, dolayısıyla Avrupa pazarında bir yük var” dedi.

Tressis Gestion Baş Ekonomisti Daniel Lacalle ise bugün verdiği demeçte, mevcut düşük faizli ortam göz önüne alındığında takipteki alacakların beklendiği kadar hızlı düşmediğinin görüldüğünü söyledi. “Sorun şu ki ekonomiye ağır bir şekilde müdahale ediliyor. Bu kadar düşük oranlarla, takipteki alacaklar ve borç ödeme gücü açısından böylesine düşük performans seviyelerine sahipken normalleştirilmiş oranlarla işler çok daha kötü hale gelecektir” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum