Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hükümete Hediye Edilen Dev “Barış Elması”na Biçilen Yüksek Fiyat!

Dünyanın en büyük işlenmemiş elmaslarından biri olan “Barış Elması” 6.5 milyon dolar karşılığında alıcı buldu. İşte detaylar…
Hükümete Hediye Edilen Dev “Barış Elması”na Biçilen Yüksek Fiyat!
Son Güncelleme: 
Yorum

Batı Afrika’da bulunan Sierra Leone’den çıkartılan “Barış Elması” milyon dolarlık fiyatıyla yeni alıcısının oldu. Dünyanın en büyük işlenmemiş elmaslarından biri olan dev taş, New York’ta düzenlenen açık artırmada 6 buçuk milyon dolar karşılığında satıldı.

709 karatlık ağırlığı ile tüm dünyanın dikkatini çeken Barış Elması, bunların yanında amacıyla da ilgi topladı. Çünkü dünyanın en büyük elmasları listesinde 14. sırada yer alan nadide taştan elde edilen gelirin yarısı, ülkedeki yoksullara yardım etmek amacıyla kullanılacak.

Dev elması 6.5 milyon dolar karşılığında alan kişinin İngiliz mücevher markası Graff Diamonds’ın Başkanı Laurence Graff olduğunu söyleyerek başlayalım.

Dev Elmas 6.5 Milyon Dolara SatıldıÖte yandan, 6.5 milyon dolarlık fiyat ilk bakışta çok gelse de elmasın daha yüksek bir fiyata satılabileceğini de belirtelim. Zaten Barış Elması geçtiğimiz Mayıs ayında yine satışa çıkartılmış fakat Sierra Leone Hükümeti 7.8 milyon dolarlık teklifi kabul etmediğinden işlem tamamlanmamıştı.

Sonuçta; ilkinden aylar sonra düzenlenen açık artırmada yeniden satışa sunulan Barış Elması için verilen 6.5 milyon dolarlık fiyat bu kez kabul edildi.

Dünyanın 14. En Büyük Elması: Barış ElmasıSatıştan elde edilen gelirin yarısının Sierra Leone’de bulunan yoksullara yardım amacıyla kullanılacak olması ise herkesi sevindirdi. Verilen bilgilere göre Barış Elması, adının gereğini yaparak özellikle de elmasın bulunduğu Koryardu köyünde gerçekleştirilecek temiz su, elektrik, eğitim ve sağlık projeleri için kullanılacak.

Neticede; dev elmas bu yılın Mart ayında Sierra Leone’nin Kono bölgesinde yer alan köyde bulunmuştu.

Ve elması bulan Emmanuel Momoh adlı papaz, onu hükümete teslim etmişti. Sierra Leone’da 1990’lı yıllardaki iç savaşta elmaslar silah alımı için kullanılmış ve bu nedenle kanlı elmaslar olarak anılmışlardı.

Neticede; Barış Elması’nın yardım amaçlı kullanılmasının, bölgedeki hazine avcılarını hükümetle birlikte çalışmaya teşvik etmesi bekleniyor. Çünkü Sierra Leone’den çıkartılan pek çok elmas yasadışı yollarla ülke dışına satılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu