Yatırım yapmaya başla!

Barclays Rakibi Standard Chartered’la Birleşmek için Görüşme Yapıyor!

Henüz resmi bir açıklama olmasa da kaynakların verdiği bilgiler Barclays’in Standard Chartered’la birleşmek için hazırlık yaptığını gösteriyor. İşte ayrıntılar;
Barclays Rakibi Standard Chartered’la Birleşmek için Görüşme Yapıyor!

Londra, Birleşik Krallık merkezli Barclays’in en büyük rakiplerinden Standard Chartered’la birleşmek için görüşme yaptığı yönündeki haberler gündeme oturdu. Henüz resmi bir açıklama olmasa da birleşme olasılığının olması, büyük yankı uyandırdı.

Çarşamba günü The Financial Times’ın yaptığı habere göre; iki bankacılık devinin birleşmenin avantajlarıyla ilgili konuştuğu söylendi. Konuya ilişkin yakın kaynaklardan edinen bilgilere dayandırılan iddialara, ne Barclays ne de Standard Chartered’dan yanıt gelmedi.

İki bankanın olası bir birleşmeden nasıl faydalanabilecekleri ile ilgili görüşme yapması sektörün ilgisini çekti.

Barclays ile Standard Chartered Birleşmek için Görüşme Yapıyor!Financial Times, söz konusu görüşmelerin Barclays’in finansal performansını iyileştirme çabalarının bir parçası olduğunu belirtti. Öte yandan Barclays iddialara ilişkin hiçbir cevap vermezken Standard Chartered “şu an tamamen stratejimizi yürütmeye odaklandık ve bu tür spekülasyonlara yorum yapmıyoruz” dedi.

İlaveten; Barclays’in bu hamlesini bankanın en büyük hissedarları arasındaki aktivist bir yatırımcının baskısı neticesinde yaptığı öne sürüldü.

Barclays Aktivist Bir Yatırımcının Baskısı Nedeniyle Bu Hamleyi Yaptı Keza Reuters’ın geçen hafta yaptığı haberde; Edward Bramson’un Barclays’e yatırım bankasındaki alım satım faaliyetlerini sonlandırma ve maliyetleri düşürmek için radikal bir plan yapma çağrısında bulunduğu iddia edilmişti. Tüm bunlara ek olarak; Barclays’in pek çok yetkilisinin birleşme fikrine sıcak yaklaştığı söylendi.

Mesela Barclays Başkanı John McFarlane; Standard Chartered’la birleşme fikrini ilk etapta hoş karşıladı.

Standard Chartered Barclays'le Birleşecek mi?Barclays International Başkanı olan Sir Gerry Grimstone de John McFarlane’i destekleyerek birleşme taraftarları arasına katıldı. Konuya ilişkin yorum yapan uzmanlar da iki bankacılık devinin birleşmesinin mantıklı olacağını öngördü.

Fakat görüşmelerden böyle bir sonuç alınma ihtimalinin fazlasıyla düşük olduğu da belirtildi. Yeri gelmişken; Barclays’in kısa süre önce gündeme geldiği başka bir tartışmalı haberden de bahsedelim.

Çünkü Barclays CEO’su Jes Staley’e şirketteki iç usulsüzlüğü ortaya çıkartan bir muhbiri aradığı gerekçesiyle 870 bin dolarlık ceza verilmesi, tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Tüm bunların yanında; Barclays’in yılın ilk çeyreğinde beklentileri karşılayarak 5.07 milyar sterlin net faaliyet karı elde ettiğini de belirtelim. Bakalım, iki bankanın devam ettiği iddia edilen görüşmeleri sonucunda dev bir birleşme haberi daha duyacak mıyız?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum