Yatırım yapmaya başla!

Barclays 3Ç19 Kazançları Sigortacılıkta Azalırken, Yatırım Bankacılığında Arttı

İngiliz borç veren Barclays, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde sigortacılık biriminde zarar ederken, yatırım bankacılığında kazandı.
Barclays 3Ç19 Kazançları Sigortacılıkta Azalırken, Yatırım Bankacılığında Arttı

Barclays, yılın üçüncü çeyreğinde 1,4 milyar sterlin değerindeki sigorta tazminat talebinden net zarar olduğunu bildirdi. Ancak borç verenin yatırım bankacılığı birimi kâr artışı gösterdi.

İngiliz borç veren 30 Eylül’de sona eren üç aylık dönem için hissedarlara atfedilebilecek 292 milyon sterlin net zarar açıkladı. Reuters Eikon’dan gelen veriler, çeyreğe ilişkin 19,2 milyon sterlinlik bir zarar öngörmüştü. Barclays, gelen yılın aynı döneminde 1 milyar £ net kar elde etmişti.

Barclays’in Genel Müdürü Jes Staley, “Piyasalar işi için üçüncü çeyrek genel olarak mantıklıydı. Piyasaların birçoğu, döviz piyasasının bazı kısımları gibi hala çok az dalgalanmaya sahip. Genel olarak ABD doları cinsinden ABD yatırım bankalarının piyasaları, bizim gibi kabaca yüzde 6 arttı. Sabit gelir ve kredi alanında özellikle başarılı olduk, bu yüzden bizim için her şeyin iyi bir çeyreği oldu. Ancak yolun aşağındaki pazarlarda biraz daha dalgalanma bekliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Barclays’in faaliyet gideri, 3,3 milyar dolar olan bir önceki yıla göre, 3,2 milyar dolar oldu. Maddi özkaynak karlılığı ise yüzde 9,4 düzeyinde olan bir önceki yıla göre yüzde -2,4 düzeyinde gerçekleşti. Çekirdek sermaye oranı ise yüzde 13,2 olan bir önceki yıla göre yüzde 13,4 olarak gerçekleşti.

Kredi Sigortası Talepleri

Kredi Sigortası TalepleriBorç veren, bir ödeme koruma sigortası (PPI) skandalı nedeniyle 1,4 milyar sterlinlik bir dava ile karşı karşıya kaldı. PPI destanı, İngiliz bankalarının birkaç yıldan fazla ihtiyaç duymadıkları müşterilere sigorta sattıktan sonra ortaya çıktı.

Üçüncü çeyrek için kayda değer bir ödeme, Birleşik Krallık’ın mali gözlemcisi olan Mali Davranış Otoritesi (FCA) tarafından belirlenen 29 Ağustos’tan önce taleplerin artmasına neden oldu.

Gelen iddiaların yarısından fazlasında iyi olduklarını söyleyen Jes Staley, “Bu rakam göz önüne alındığında PPI hükümlerinde oldukça muhafazakar davrandık. Üçüncü çeyreğe girdik, bu yüzden iddiaya girdiğimde, işler beklediğimiz gibi olursa PPI’yı üçüncü çeyrekte geride bıraktığımızı ve dördüncü çeyrekte başka bir hüküm almayı beklemediğimizi düşünüyorum,” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Barclays, kurumsal ve yatırım bankacılığında kar etti. Geçen yılın aynı döneminde 431 milyon sterlin kâr elde edilirken, bu yılın üçüncü çeyreğinde 609 milyon sterlinlik kâr gerçekleşti.

Barclays’in hisse senetleri, sabah işlemlerinde yüzde 1 civarında yükseliş kaydetti ve yılın başından bugüne kadar yüzde 10’dan fazla arttı. Bununla birlikte İngiltere’nin AB’den ayrılması ile ilgili belirsizlik, İngiltere’nin borç vericisi üzerine ağır basmaya devam ediyor.

İngiltere’nin AB’yi terk etmek için oy kullandığı gün 23 Haziran 2016’dan bu yana Barclays hisseleri, yüzde 10’dan fazla değer kaybetmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum