Yatırım yapmaya başla!

Bankalarda Unutulan Paralara Ne Olur?

Bankalarda Unutulan Paralara Ne Olur?

Özellikle ülkemizde bankalarda unutulan paralar ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Bunun birçok sebebi olabilir. Önlemler için de bankamatiklerde çeşitli seçenekler değerlendirilmektedir. Ama hala tam olarak çözüme kavuşmamıştır. Örnek vermek gerekirse; bankamatiğe gittiğinizde ve para çekmek istediğinizde eğer bankamatik önce kartı veriyorsa genelde çekilen paralar bankamatikte unutulmaktadır. Bu durum tersi uygulandığında da bankamatikte unutulan para değil kart olmaktadır. Bu gibi durumlar insanları sıkıntıya sokmaktadırlar. Hele siz parayı bankamatikte unutmuş ve sizin arkanızdan kötü niyetli insanlar işlem yapmak isterlerse sanırım o paradan haber alınamaz.

İşte bu gibi durumlarda insanlar ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Çünkü kiminin maaşı, kiminin son parası, kiminin de annesinden babasından geldiği harçlığı olabilmektedir. Tabi, bunlar sadece bir örnek. Yani böyle olmasa bile sonuçta insanın kendi parasıdır. Unutkanlıklarına, dalgınlıklarına yenik düşüp unutmak çok hoş olmayacaktır. Bu hallerde ciddi uğraştırıcı durumlar vardır. Ama ülkemizde genelde çok fazla üzerine düşülmemektedir. Bankalarda unutulan diğer bir para türü de hesap açtırmış, içerisinde bir miktar parası var ve zamanla kullanılmadığı için unutulmuştur. Bu gibi durumlar için de geçen yıl haziran ayında bir uygulama başlamıştır. Bu sebeple bankalarda unutulan paralara neler olduğu ciddi merak sorusudur.

O zaman gelin hep birlikte bankalarda bulunan paralara neler oluyor inceleyelim:

Bankalarda Unutulan Hesaplar

Bankalarda Unutulan HesaplarHer ne kadar benim bankalarla işim olmaz, kullanmak istemiyorum gibi ifadelere yer verseniz de genelde kullanmadan geçemezsiniz. Çünkü günümüzde artık bankalar olmadan parasal işlemleri yapmak çok zordur. Yani kullanmayacağım diyene inanmak zordur. Çünkü mutlaka bir noktada yolu düşecektir ve kullanacaktır. Bazı insanlarda o kadar çok yoğun kullanmakta ki neredeyse bütün bankalarda hesapları vardır. Bu hesaplar üzerinde ise az az paralar olmakta ve unutulup gidebilmektedir. Unutulan hesaplar aslında kişilere sorunlar yaratabilir. Çünkü bankalar hesaplar üzerinden komisyonlar almaktadır. Bankacılıkta ücret ve komisyonlar nasıl belirlenir öğrenmek için tıklayın! Unutulan hesaplarda da bu komisyonlar içerisinde para varsa çekilir yoksa da borç olarak yazılır.

Bu sebeple unutulan hesapların kapatılması en doğrusudur. Hem ek masraflardan kurtulmak hem de takipleri kolaylaştırmak için önemlidir. Bu yüzden işlem yaptığınız bankaların her birini kontrol etmelisiniz. Hesabınız varsa ve kullanım gerçekleştirmiyorsanız kapattırmanız en doğrusudur. Üstelik bunların içerisinde paralar da olabilir. Unutulan bu paralar için uygulamalar gelmiştir. 2015 yılının Haziran ayın da 10 yılı aşan paralar için uygulamalar getirilmiştir. Şimdi onları inceleyelim.

Unutulan Hesaplar İçerisinde Bulunan Paralar

Unutulan Hesaplar İçerisinde Bulunan Paralarİnsanların unuttuğu bir sürü hesap vardır. Bu hesaplar içerisinde de bulunan paralar. Bu paraları alabilmeniz için geçen sene bir süre tanınmıştır. Bu süre içerisinde paraları almazsanız eğer TMSF’ye (Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu) aktarılmaktadır. Bunun için bankada bulunan paraların üzerinden 10 yıl geçmesi gereklidir. Eğer 10 yıl içerisindeyse paralarınızı çekebilirsiniz. Eğer 10 yıl geçmiş ve zaman aşımına uğramış ise paralar TMSF’ye aktarılmıştır. Sonucunda da hesabınız kapatılmıştır. Bu sebeple bankalarda bulunan paralarınızı sorgulayabilir ve varsa çekebilirsiniz.

2015 yılının Haziran ayında bu işlemler için bir internet sitesi kurulmuştur. Bu site sayesinde birçok insan parasını sorgulamış ve varsa unutulan parası bankalardan çekebilmiştir. Günümüzde ise 10 yılı geçen paralar doğrudan TMSF’ye aktarılmaktadır. Unutulan paralar için kabataslak yapılan hesaplarda ciddi rakamlar çıkmaktadır. Ayrıca bu paralar bankaların kredi verme oranını da artırdığı için ciddi gelirler sağlamasına sebep olmaktadır. Bu sebeple bankalarda zaman aşımına uğrayan hesabınız ya da paranız olup olmadığını görmek için her yıl açılan ve bunun için kurulan internet sitesini kullanabilirsiniz. Varsa bu tür paralarınız siz de kontrol ederek, kullanımını sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak; bankalarda unutulan paralar 10 yıl sonrasında TMSF’ye aktarılmaktadır. Her yılda zamanaşımı paralarınızı ya da hesaplarınızı öğrenmek için Şubat ayının başından Mayıs ayının sonuna kadar site açılmaktadır. Bu siteden kontrol ederek, varsa böyle paralarınız kullanımını sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum