Yatırım yapmaya başla!

Bankalarda Dublör Kullanarak Ölü Hesap Vurgunu Yapıldı!

Bankalarda kullanılmayan hesaplarda unutulan paralar, bir çete tarafından sahte kimlik çıkarılarak çekildi. 6 milyon lirayı çeken çete, emniyet mensupları tarafından çökertildi. Detaylar haberimizde...
Bankalarda Dublör Kullanarak Ölü Hesap Vurgunu Yapıldı!

Şimdi paylaşacağımız haber, bu kadarına da pes dedirtecek türden. İstanbul’daki bankalarda, ölü hesaplarda bulunan paralar, bir çete tarafından çekildi. 6 milyon lirayı çeken çete üyeleri, suç üstündeyken İstanbul Mali Şube Müdürlüğü’nün başlattığı operasyon ile çökertildi.

Olay, yıllardır işlem yapılmayan, hareketsiz duran yani ölü hesap olarak adlandırılan hesaplardaki işlem yoğunluğu ile fark edildi.

Nisan ayında, bir kamu bankası yetkilileri yıllardır hareketsiz duran hesaplarda işlem yoğunluğu olduğunu fark etti. Durum hemen savcılığa bildirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü soruşturma başarıyla sonuçlandı ve suç örgütü yakalandı.

Banka hesapları üzerinden, yaklaşık 6 milyon lira tutarındaki parayı sahte kimlik çıkararak çektiler.

Polis ilk olarak çetenin başında Taner Ünalan adında birinin olduğunu tespit etti. Edinilen bilgilere göre; Taner Ünalan bankanın Ankara Genel Müdürlüğü’ndeki şubesinde bulunan Sadık Düzenli’den hesap bilgilerini alıp, hesap sahiplerine benzeyen kişileri bulmak için de Görkem Kibaroğlu isminde birini görevlendirmişti. Kibaroğlu ölü hesabı bulunan isimlere kişilik analizi yapıyor ve onlara benzeyen birilerini bularak İstanbul’daki banka şubelerinden para çekmelerini sağlıyordu.

Yapılan soruşturmada sahte kimlikle para çeken 3 şüpheliye rastlandı. Şüpheliler verdikleri ifadede kendilerini Görkem Kibaroğlu’nun tuttuğunu söyledi.

Çetenin dublör olarak kullandığı isimler arasında; Sami Öztürk, Raşit Özyalçın, Kadir Tandoğan ve Güler İslamoğlu yer alıyor. Bu isimler arasında en fazla parayı Kadir Tandoğan’ın çektiği tespit edildi. Tandoğan, iki ayrı ölü hesaptan toplamda 1 milyon 600 bin lira tutarında para çekti.

Para çekme esnasında kaçmaları ihtimaline karşı gözlemcileri de bulunuyordu.

Sahte kimlikle para çekmek için 3 bin dolara anlaşan dublörlerin, bu işlem esnasında çetenin diğer üyeleri tarafından da gözlendiği öğrenildi. Dublörler para çekerken, gözlemciler de bankanın etrafında ve yakınlarında gezerek parayı alıp kaçmamalarını önlemiş.

Çeteyi yöneten isim Taner Ünalan, çaldığı paralarla son iki ay içerisinde 2 lüks daire, bir de araç satın almış.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, çete başı Ünalan’ın paraların büyük bir kısmını kendi hesabına aktardığı öğrenildi. Bu şekilde kendine lüks bir yaşam sağlayan Ünalan başta olmak üzere; Raşit Özyalçın, Kadir Tandoğan, Güler İslamoğlu, Sami Öztürk ve Sadık Düzenli mali polis ekipleri tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum