Yatırım yapmaya başla!

Bankacılık Sektörünün İstihdamı 3 Bin 581 Kişi Azaldı

Bankacılık sektöründe istihdam, Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre 3.581 kişi azalırken, genel çalışanlar arasında kadınların çoğunlukta olduğu dikkat çekti.
Bankacılık Sektörünün İstihdamı 3 Bin 581 Kişi Azaldı

Türkiye Bankaları Birliği (TBB), Türkiye’de Bankacılık Sistemi: Banka, Şube ve Personel Birliği raporunu yayımladı. TBB tarafından yapılan açıklamaya göre; mevduat ile yatırım bankalarında çalışan sayısı Mart ayında, 2017 yılının aynı dönemine göre 3 bin 581 kişi azaldı. Söz konusu düşüşün ardından toplam istihdam 193 bin 177’ye geriledi.

Yayınlanan raporda, Mart 2018 itibariyle Türkiye’de 52 bankanın faaliyet gösterdiği bildirildi.

Söz konusu dönemde faaliyet gösteren mevduat bankaları sayısının 34, kalkınma ve yatırım bankaları sayısının 13, katılım bankaları sayısının ise 5 olduğu söylendi. 2018 yılının Mart sonu itibariyle mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarında çalışan sayısının 193 bin 177 kişi oldu söylenirken, çalışan sayısında geçen yılın aynı dönemine göre 3.581 kişinin azaldığı kaydedildi.

Bankacılık sektöründe çalışan kadınların oranı %51, erkeklerinki %49 olarak gerçekleşti.

Sektörde kadınlar ağırlıklı olduğu göze çarparken, çalışanların %78’nin yükseköğretim mezunu, %7’sinin yüksek lisans ve doktora, %7’sinin ise orta öğretim mezunu olduğu ortaya çıktı. Aynı dönemde şube sayısı 10 bin 510’a gerilerken, bir önceki yılın aynı ayına göre 244 adet, 2017 yılının sonuna göre ise 40 adet düştüğü bildirildi. Mevduat bankalarının, banka başına ortalama şube sayısı 308 oldu. Şube başına düşen personel sayısı ise 18,4 olarak gerçekleşti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Türk bankalarına güvenin sürdüğünü ifade etti.

Mehmet Ali Akben yaptığı değerlendirmede, Türk bankacılık sektörünün uluslararası piyasalardan fon sağlama kabiliyetinin ve yurt dışı fon sağlayıcılarının ilgisinin güçlü bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Şubat 2018 tarihi itibariyle, sendikasyon kredilerinin yenileme oranının %111,8 olduğunu söyledi. Yapı Kredi’nin sermaye artırımı kararı hakkında da değerlendirmede bulunan Akben, bu gelişmenin hem yerli hem de yabancı yatırımcının Türkiye’ye yönelik beklentilerinin olumlu şekilde etkileyeceğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum