Yatırım yapmaya başla!

Bankacılık Sektörünün Aktif Büyüklüğü 3 Trilyon Lirayı Geçti!

TBB raporuna göre, bankacılık sektörünün Eylül ayı sonu itibariyle toplam aktif büyüklüğü ve kar hacmi artış gösterdi. İşte detaylar...
Bankacılık Sektörünün Aktif Büyüklüğü 3 Trilyon Lirayı Geçti!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Bankacılık Sektörü Değerlendirmesi Eylül 2017 Raporu‘nu yayımladı. Buna göre bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğünde ve kar hacminde artış meydana geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden elde edilen rakamlara göre, Eylül sonu itibariyle bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü 3 trilyon 54 milyar liraya yükseldi.

Bankacılık sektörünün toplam aktifleri, 2016’nın aynı döneminde 2 trilyon 534 milyar lira düzeyinde gelmişti.

Geçen yılının aynı dönemine kıyasla %21 artış gösteren toplam aktif; krediler, mevduatlar ve mevduat dışı kaynaklardan daha hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Son bir yıllık dönemde kredilerin %14’ünün özkaynaklardaki büyümeden gelen kaynaklardan sağlandığı bildirildi.

Türk bankacılık sektörünün 12 aylık kar hacmi, Eylül sonu itibariyle %26 arttı ve 46 milyar liraya yükseldi.

TBB tarafından yayınlanan raporda, toplam kredilerin geçtiğimiz yıla nazaran %24, sabit fiyatlarla ise %12 büyüyerek 2 trilyon liraya yükseldiği bildirildi. Söz konusu krediler bu senenin ilk dokuz ayında 260 milyar lira artış gösterdi. 2016’nın aynı döneminde ise 125 milyar lira artmıştı. Toplam mevduat %22 artışla 1 trilyon 635 milyar liraya çıkarken, sabit fiyatlarla artış %10 düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde toplam kaynakların %54’lük kısmını mevduatlar oluşturdu.

Mevduat toplam kaynakta büyük bir paya sahipken, mevduat dışı kaynaklar da artış göstermeye devam etti.

Yıllık bazda %19 artış gösteren mevduat dışı kaynaklar, Eylül sonu itibariyle 822 milyar liraya çıktı. Bireysel kredilerin yıllık büyümesi %12, kurumsal kredilerin yıllık büyümesi ise %28 olarak belirlendi. Bireysel kredilerin toplam krediler içindeki payı %25 olarak açıklandı. Faiz gelirlerinin %22, faiz giderlerinin %23 oranında artış gösterdiği bildirilirken, net faiz gelirinin %21 artarak 107 milyar liraya yükseldiği ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum