Yatırım yapmaya başla!

Banka ve Kredi Kartı Sayısı Toplamı 10 Yılda 100 Milyon Artış Gösterdi

BKM verilerine göre; son 10 yılda banka ve kredi kartı olmak üzere toplam kart sayısında 100 milyon artış olurken, temassız ödemelerin de hızla yükseldiği belirtildi.
Banka ve Kredi Kartı Sayısı Toplamı 10 Yılda 100 Milyon Artış Gösterdi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, kart kullanım sayılarındaki artış, internet ödemeleri kullanımı ve toplumda kredi kartı kullanımına bakış açısı hakkında bilgilendirme yaptı. BKM’nin 28. kuruluş yılı münasebetiyle yaptığı konuşmada son bir yılda üzerinde kartlı işlem geçen online ödeme yapılan işyerlerinin yaklaşık 45 bin adet olduğunu söyleyen Canko, en küçüğünden en büyüğüne kadar e-ticaret ekosistemini oluşturan bu işyerlerinin, kartlı ödeme yapılan tüm işyerlerinin %3’ünün oluşturduğunu belirtti.

Her 100 liralık kartlı ödemeden 16 lirası sanal işyerleri üzerinden geçiyor.

3 yıl önce internet ödemelerinde 20 milyon kredi kartı kullanıldığını söyleyen Canko, bu rakamın şu an 28 milyona çıktığını, her 5 kredi kartından ikisinin internetten ödemelerde kullanıldığı göz önünde bulundurulursa, halen e-ticaret alışverişi yapmayan büyük bir çoğunluğun olması gerektiğini belirtti. Türkiye’deki e-ticaret sektörünün büyük bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu dile getiren Canko, henüz bu alana yönelmemiş tüketicilerin de katılımıyla hız kesmeden büyümeye devam edeceğini ifade etti.

Son 10 yılda toplam banka kartı sayısında 100 milyon artış oldu.

2008 yılında Türkiye’de toplam 104 milyon adet kart bulunurken, bu rakamın Ağustos ayı itibarıyla 204,4 milyon adede ulaştığı bildirildi. BKM’nin kuruluşundan bu yana tüketicilerin alışkanlıklarındaki değişime ve teknolojideki dönüşüme paralel olarak ödeme sistemlerinin hızlı bir şekilde gelişim gösterdiğini söyleyen Canko, POS cihazının ilk olarak 1991 yılında hayatımıza girdiğini, 1998’de taksitli ödemelerin, 2000’li yıllarda hızlı ve kolay ödeme sistemiyle tanıştığımızı, 2012 yılında ise dijital dönüşüm kapsamında Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı BKM Express’i tanıttıklarını anlattı. 2016 yılında ise Türkiye’nin ödeme yöntemi olan TROY’un hayata geçirildiğini sözlerine ekledi.

Atılan doğru adımlarla, nakit ödeme kullanımı azalırken, kart kullanım bilinci artıyor.

Kart kullanım bilinci ve yenilikçi ödeme yöntemlerinin kullanım oranının hızla arttığını belirten Soner Canko, bundan 28 yıl öncesinde insanların tüm harcamalarını nakit ödeyerek yaptıklarını, fakat günümüzde kart kullanımına hızla bir eğilim olduğunu dile getirdi. 2008 yılında toplam kart sayısı 104 milyon iken, Ağustos sonu itibarıyla bu rakamın 204,4 milyona çıktığı, bunun 65,2 milyon adedimim kredi kartı, 139,2 milyon adedinin banka kartlarından oluştuğu bildirildi.

Kartlı ödemelerde, banka kartı ile ödemeler son 10 yılda %38 yıllık büyüme gerçekleştirdi. 12 yıl önce hayata geçirilen temassız ödemenin ise ayda 20 milyon işlem sayısına ulaştığı, sadece 2018 yılının ilk sekiz ayında en az bir tane yapılan temassız terminal adedinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2 katına çıktığı bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum