Yatırım yapmaya başla!

Bakan Selçuk Engellilerin Hayatını Kolaylaştıracak Erişilebilirlik Çalışmalarını Anlattı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, engelliler için erişilebilirlik konusunun hayati bir mesele olduğunu söyleyerek, hazırlanan rehber programının işlerini kolaylaştıracağını belirtti.
Bakan Selçuk Engellilerin Hayatını Kolaylaştıracak Erişilebilirlik Çalışmalarını Anlattı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk engelliler için erişilebilirliğin hayati öneme sahip bir konu olduğunu söyledi.

Türkiye’de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişebilirliği Projesi’nin kapanış çalıştayına katılan Selçuk, konu ile ilgili yaptıkları çalışmalardan ve problemlerin ivedilikle çözüleceğinden bahsetti. Erişilebilirlik standartlarını daha anlaşılır ve kolay hale getirebilmek için çizim ve animasyonlarla desteklenen bir rehber hazırladıklarını anlattı.

Bakan Selçuk erişilebilirlik konusunun engellilerin hayatını etkileyen önemli bir detay olduğunu söyledi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SelçukÖncelikle engellilerin temel hakları açısından bu konuya önem verilmesi gerektiğini söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, fırsat eşitliği sağlanması gerektiğine dikkat çekti. Sağlık, ulaşım, çalışma ve gündelik hayat olmak üzere erişilebilirliğin birçok alanı kapsadığını dile getirdi.

Bu konunun bütüncül bir yaklaşımla ele alması gerektiğini vurgulayan Selçuk, 2007 yılında Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu hatırlattı. 2018 yılında 500 binden fazla engelli vatandaşa 7 milyar TL’ye yakın evde bakım ödemesi yapıldığını söyledi.

İhtiyaçlarını tek başına karşılayamayan ve hayatlarını kendi başlarına sürdüremeyen engelli kişilere yardım etmeye devam edeceklerini aktardı. Bu amaç doğrultusunda 351 bakım merkezinde 26 binden fazla engelliye hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.

Açık alanların, binaların, parkların ve toplu taşıma araçlarının erişilebilir nitelikte olması gerektiğini söyledi.

Binalar Erişilebilir OlmalıSöz konusu alanların erişilebilir hale getirilmesi için gerekli çalışmaları başlattıklarını söyleyen Bakan Selçuk, engelliler hakkında çıkarılan kanun sayesinde her türlü bina ve açık alanın erişilebilir hale getirilmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Bunlara ilaveten şehiriçi toplu taşıma araçları, şehirlerarası servis ve turizm taşımacılığının da aynı şekilde uyumlu olması gerektiğini aktardı.

Söz konusu kanun kapsamında ilk defa 2012 yılında erişilebilirlik konusunun denetlenmeye başladığını söyleyen Selçuk valilikler bünyesinde Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları oluşturduklarını açıkladı. Çalışmaların ise vatandaşların başvuruları doğrultusunda yürütüldüğünü dile getirdi.

Millet bahçelerinin de erişilebilirlik standartlarına uygun bir şekilde yapılması için işbirliği halinde olduklarını söyledi.

Millet Bahçeleri ErişilebilirlikTürk Standartları Enstitüsü ile birlikte temel erişilebilirlik standartlarını oluşturduklarını söyleyen Selçuk, yapılacak rehber sayesinde engelli vatandaşların işinin kolaylaşacağını belirtti. Hazırlanacak olan rehberlerin çeşitli çizgiler, görseller ve animasyonlarla desteklenerek daha anlaşılır hale getirileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı İcraat Programı 180 Günlük Eylem Planı’nda yer alan Erişilebilirlik Değerlendirme Modülü (ERDEM) paketinin devreye alınmasıyla sürecin daha hızlı bir şekilde ilerleyeceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum