Yatırım yapmaya başla!

Azra Kohen ile Başak Sayan’ın “Fi Davası” Mahkemeye Taşındı!

Popüler kitap serisi Fi’nin yazarı Azra Kohen, eserinin çalıntı olduğunu iddia eden Başak Sayan’a dava açtı. İşte gündeme oturan haberin detayları;
Azra Kohen ile Başak Sayan’ın “Fi Davası” Mahkemeye Taşındı!

Azra Kohen’in eserlerinden uyarlanan Fi Dizisi ile daha da popüler hala gelen Fi, Çi, Pi kitap serisi, oyuncu, senarist ve yazar Başak Sayan’ın iddialarıyla bir kez daha manşetlerde yer etti.

Geçen yıl Puhu TV üzerinden yayınlanan ve toplam iki sezon süren serinin yazarı Kohen, Başak Sayan’la mahkemede karşı karşıya geldi. Çünkü Başak Sayan, Fi, Çi, Pi serisinin 2011 yılında piyasaya çıkardığı Bağlanma Korkusu isimli kitabından çalıntı olduğunu iddia etmişti.

Başak Sayan’ın iddialarından sonra tüm gözler kitapların yazarlarına ve söz konusu eserlere çevrilirken, Azra Kohen’den gelen yasal hamle dikkat çekti.

Başak Sayan Fi Kitabının Çalıntı Olduğunu İddia EttiBaşak Sayan’ın avukatı Zekeriya Çetin; Fi kitabının karakterlerinin ve olay kurgusunun, Sayan’ın Bağlanma Korkusu’na dikkat çekecek kadar benzediğini söyleyerek intihal yapıldığını iddia etmişti. Azra Kohen’in avukatı ise müvekkilinin eseri 2010 yılında yazmış olduğunu ve kitabın yazıldığı bilgisayardaki verilerin incelenmesini talep ettiklerini belirtti.

İlaveten Azra Kohen’i intihal yapmakla suçlayan Başak Sayan’ın; müvekkilinin kişilik haklarını zedelediği gerekçesiyle manevi tazminat ödemesini talep etti.

Fi’nin Yazarından Kendisine Çalıntı Suçlaması Yapan Ünlü İsme Tazminat Davası!Mahkeme bir bilirkişi heyeti kurularak iki kitabın incelenmesine karar verirken, Azra Kohen’in bilgisayarındaki verilerin incelenmesi talebini de kabul ettiğini açıkladı.

Ayrıca bilirkişi heyetinde; bir edebiyat eleştirmeninin, bir bilgisayar uzmanının, bir yayıncının, bir FSEK (Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu) uzmanının ve bir edebiyat fakültesinden uzman akademisyenin bulunmasına karar verildi.

Yeri gelmişken Azra Kohen’e çalıntı suçlaması yapan Başak Sayan’ın kitabını 2010’da yazarak 2011’de yayımladığını belirtelim. Diğer taraftan; ülke çapında büyük ses getirmesine rağmen eserle örtüşmediği gerekçesiyle dizinin 2. sezonda final yapmasını isteyen yazar Azra Kohen ise Fi, Çi, Pi üçlemesinin ilk kitabını 2013’te yayımlamıştı. Kısacası; gündeme bomba gibi düşen davanın nasıl sonuçlanacağı büyük merak konusu…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kültür - Sanat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum