Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya’da Suç Amaçlı Kullanılan Kripto Paralara El Konulabilecek

Yeni mevzuat kapsamında siber suçlarla bağlantılı kripto para birimlerine el konulabilecek.
Avustralya’da Suç Amaçlı Kullanılan Kripto Paralara El Konulabilecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paraların kullanım alanı yaygınlaştıkça, ülkelerin düzenleyici kurumları yeni regülasyonlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Dijital varlıklar suç amaçlı olarak kullanılabiliyor ve Avustralya’da bu durumun önüne geçilmesi için yeni bir çalışma başlatıldı.

Avustralyalı milletvekilleri, suçlular için cezaları artıran yeni bir planla fidye yazılımlarına karşı daha sert bir duruş sergiliyor.

Federal hükümet tarafından açıklanan yeni önlemler ve önerilen Gözetim Mevzuatı Değişikliği, geçen yıl Avustralya’daki işletmelere ve devlet kurumlarına yönelik siber saldırılarda %60’lık bir artışın ardından gerçekleşti. Raporlara göre, bu saldırılar ekonomiye yaklaşık 1 milyar dolara mal oldu.

Hazırlanan Ransomware Eylem Planı yetkililere kaçırmamak veya menşe ülke olursa olsun siber suçlar ile ilişkili mali işlemleri dondurma yetkisi veriyor. Hükümet bu düzenleme ile, yetkililerin siber suçlular tarafından çalınan kripto para fonlarını denemesini ve kurtarmasını kolaylaştırmak için mevcut mevzuatı modernize etmek istiyor.

Çalınan veriler üzerinde işlem yapmak ve fidye yazılımı saldırılarında kullanılan kötü amaçlı yazılımları alıp satmak suç sayılacak. Benzer çalışmalar ABD’de de yürütülüyor. Milletvekilleri fidye yazılımlarıyla mücadele çabalarını artırıyor.

Bu ayın başlarında, kripto karşıtı olarak tanınan Senatör Elizabeth Warren, fidye yazılımı saldırılarında kripto para biriminin rolü hakkında veri toplamayı amaçlayan Fidye Açıklama Yasası’nı tanıtmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%