Yatırım yapmaya başla!

Avustralya Şiddet Unsuru İçerik Bulunduran Sosyal Medya Platformlarına Karşı Harekete Geçiyor

Geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda’da yaşanan cami saldırısı sonrası Avustralya’da yürürlüğe giren yasa ile sosyal medya platformlarından şiddet içerikli paylaşımların kaldırılması talep edilecek.
Avustralya Şiddet Unsuru İçerik Bulunduran Sosyal Medya Platformlarına Karşı Harekete Geçiyor

Geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda’da gerçekleşen korkunç olay saldırgan tarafından sosyal medyadan canlı olarak yayınlanmış ve milyonlarca kişi bu katliama tanık olmuştu. Bu dururm sonrası sosyal medyada devlerinin bu tarz bir yayına izin vermesi ve daha sonrasında konuyla ilgili içerikleri bünyesinde bulunması tartışma konusu olmuştu. Son olarak Avustralya’da parlamento konuya yönelik düzenleme yapmak adına harekete geçmiş ve sosyal medyaya deneyim zorunluluğu getiren yeni bir yasa tasarısı hazırlamıştı.

Yürürlüğe giren yasa ile Avustralya’da sosyal medya platformlarında daha sıkı denetim uygulanacağı kesinleşmiş oldu. Cami saldırısı sonrası çok sayıda hesap sürekli olarak şiddet içerikli paylaşımlarda bulundu. Hatta Facebook’un yaptığı açıklama ile konuyla ilgili 1.5 milyon paylaşım yapılmış ve bunların 1.2 milyonunun yüklenmeden silindiğini duyurmuştu. Daha sonrasında ise Avustralya ve Yeni Zelanda, Facebook’a erişim engeli getirmiş, kalan içeriklerin tamamen temizlenmesini beklemişti.

Avustralya’da Sosyal Medyaya Yönelik Düzenleme

Avustralya’da Sosyal Medyaya Yönelik Düzenleme

Avustralya parlamentosu tarafından onaylanan yasaya göre, silahlı saldırı, cinayet, işkence ve tecavüz gibi şiddet içerikli paylaşımları platformunda bulunduran sosyal medya uygulamalarına çok sert yaptırımlar uygulanacak. Bu yaptırımlar arasında söz konusu sosyal medya platformlarına yıllık gelirlerinin yüzde 10’una varan para cezaları yer alıyor. Ayrıca şiddet içerikli paylaşımlarda sorumluluğu tespit edilen kişilerin 3 yıla kadar hapis cezası alması gündeme gelecek.

Yürürlüğe giren yasa sonrası Başbakan Scott Morrison konuyla ilgili açıklamasında “Büyük sosyal medya firmaları, teknolojilerinin ve platformlarının katil teröristler tarafından kullanılmaması için tüm önlemleri almalıdır,” ve ekliyor: “Bu durum sadece doğru olanı yapmaktan ibaret olmamalı, yasalarla koruma altına alınmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Temsilciler: Bize Danışılabilirdi

Temsilciler: Bize Danışılabilirdi

Yürürlüğe giren yasa, internette faaliyet gösteren tüm firmaların ve sosyal medya platformların ilgili içerikleri barındırmasına kesinlikle müsaade etmiyor. İlgili içeriklerin tespit edilmesi halinde tüm platformlardan bunların kaldırılması için belirli bir süre verilecek. Bu süre zarfında gerekli yaptırımların uygulanmaması halinde, cezai yaptırımlar devreye girecek.

Avustralya’da internet devlerini temsil eden DIGI firmasından yapılan açıklamada ise alınan karar için kendilerine danışılmadığına yer verildi. Ayrıca söz konusu yasanın nefret söylemine karşı bir çözüm geliştirmediği belirtilirken, terörize eylemlerin buradan doğduğu ifade edildi. DIGI Avustralya’da Facebook, Twitter, Google gibi dev firmaları temsil hakkına sahip.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum