Yatırım yapmaya başla!

Avrupalı Bankacıların Hemen Hepsi Banka Sayısının Azalması Konusunda Aynı Fikirde!

Gündemin önemli başlıklarından bir tanesi de Avrupa’nın daha az ayıda bankaya ihtiyacı olduğu ve görünen o ki sektör bu konuda çoğunlukla hemfikir.
Avrupalı Bankacıların Hemen Hepsi Banka Sayısının Azalması Konusunda Aynı Fikirde!

Şu sıralar gündemi meşgul eden konulardan bir tanesi Avrupa’da daha az bankaya ihtiyaç olduğu yönündeki yorumlar ve görünen o ki sektör bu konuda aynı fikirde. Sonuçta; Avrupa bankacılık sektöründeki karlılık 10 yıl önceki mali krizden bu yana tam anlamıyla iyileşme göstermedi ve pek çok ülke gelir getirmeyen kredilerle mücadele etmekte yavaş ilerledi.

Statista verilerine göre Avrupa Birliği’ndeki bankaların ve kredi kuruluşlarının toplam sayısı 2008’de 8.570 iken 2016’da 6.648’e düştü. Ne var ki endüstri gözlemcileri küçülme ve şirketlerin birleşmesi hızının daha da artması gerektiğini savunuyor.

Avrupa Merkez Bankası, Avrupa’nın şişirilmiş finans sektörünü şoklara karşı daha dirençli hale getirmek için bir bankacılık birliği projesine öncülük ediyor.

Avrupa Merkez Bankası Bankacılık Birliği Projesi Bu noktada Standard Chartered’ın Grup Başkanı Jose Vinals, verdiği demeçte Avrupa Merkez Bankası’nın finansal bir gözetmen olarak konsolidasyonu hızlandırması gerektiğini söyledi. Düşüncesini; “bankacılık birliğinin oluşturulması ve Avrupa Merkez Bankası’nın Avrupa’daki bankaların denetiminden sorumlu otorite haline gelmesiyle çok şeyin değiştiğini düşünüyorum. Çok daha güçlü bir yaklaşım benimsiyorlar” sözleriyle anlattı.

Standard Chartered yöneticisi ayrıca böyle bir bankacılık birliğinin düzgün çalışması için sınır ötesi bankacılık birleşme ve devralmalarının öneminden bahsetti.

Standard Chartered Yöneticisi Bankalar Birleşmeli Yorumu Öte yandan; Frankfurt’ta düzenlenen Handelsblatt bankacılık konferansında konuşan ING Group CEO‘su Ralph Hamers da CNBC’ye yaptığı açıklamada, Avrupa’daki konsolidasyonun kendi değerlerine sahipken düzenleyicilerin sınır ötesi kuralları daha esnek hale getirmeleri gerektiğini dile getirdi.

Gerçek faydanın sadece maliyet tarafında olduğunu söyleyen Hamers; “sermaye serbestçe aktarılamaz, likidite serbestçe aktarılamaz , bu yüzden sınırlar araı bir şeyler olması için bunu çekici hale getirmeye ihtiyaç var” dedi.

İspanyol Bankacılık Derneği’nin CEO’su Jose Maria Roldan da bugünkü açıklamasında; ülkedeki tasarruf bankalarının sayısının 2008’de 2018’e 45 tane düştüğünü söyledi.

Jose Maria Roldan Banka Sayısı Azalmalı İlaveten; Avrupa Merkez Bankası’ndan ve tek bir denetleme mekanizmasından aldıkları mesajın, karlılık baskısının devam edeceği olduğunu kaydetti. Sözlerine; “bunun nedeni dijital dönüşüm, fintech rekabeti ve faiz oranlarının geçmişe kıyasla daha yavaş olacağıdır” diyerek devam etti. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın Avrupa’daki bankalara uygulaması gereken başlıca kuralın, “kar edemeyecekseniz satın” olması gerektiğini kaydetti.

“Bence gönderilmekte olan mesaj, iş modelinizle karlılığı garanti edemezseniz, o zaman birleşme olasılığını düşünmek zorundasınız” ifadesiyle dikkat çekti.

Jose Maria Roldan "Karlılığı Garantileyemezseniz Satın" Yorumu Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing de benzeri açıklamalarda bulunarak, Avrupa’nın çok sayıda bankaya değil güçlü bankalara ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Almanya’nın en kıdemli mali düzenleyicisi BaFin’in başkanı Felix Hufeld de Almanya’daki konsolidasyon sürecinin zaten iyi durumda olduğunu belirtti.

Hufeld her yıl birçok konsolidasyonları olduğunu vurgulayarak, bu durumu bir yaşam gerçeği sözleriyle tanımladı. Goldman Sachs’ın Almanya ve Avusturya Başkanı Wolfgang Fink de uzun vadeli konsolidasyonların Avrupa finans sektöründe güçlü bankalar oluşturmak için gerekli olduğunu fakat pek çok bankanın birleşme ve satın alma süreci yerine gelir ve marj artışı için kendi teknolojilerini geliştirmeye odaklandığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum