Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) 800 Milyon Euroluk Yatırımın Sahibi

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) 800 Milyon Euroluk Yatırımın Sahibi

Türkiye ekonomisini geliştirmek amaçlı desteği yine Avrupa Yatırım Bankası (AYB) verdi. 800 Milyon Euro’yu aşan kredi sözleşmeleri ile Türk şirketlerine destek vermek için Türkiye’ye resmi ziyarette bulundu. 7 kredi sözleşmesinin imzalanması için banka ve önde gelen Türk şirketlerinin temsilcileriyle görüşmelerini sürdüren AYB, desteklerinin önceliği KOBİ’ler oluşturuyor. Diğer kredilerini ise sağlık ve limanların alt yapısı için verecekler.

AYB’den Başkan Yardımcısı Pim Van Ballekom bir heyet ile birlikte İstanbul’a geldi. Yüksek seviyeli heyetin, önemli projelerin desteklenmesi için Türkiye bankaları ile yapacakları kedi anlaşmalarında beklentileri olumlu yönde.

‘Odeabank ile 100 milyon Euroluk sözleşme imzalandı.’

AYB bu desteği için de Ziraat Bankası, Odeabank ve ING Bank başta olmak üzere 5 büyük bankayla kredi anlaşması imzalayacak. Her bankayla farklı tutarlarda imzalayacağı kredi sözleşmeleri için bugün 100 milyon Euro tutarındaki krediyi Odeabank ile imzalamıştır. Bankanın Genel Müdürü Hüseyin Özkaya yaptığı açıklamada; bu sözleşme bankanın kısa sürede kat ettiği yolun önemli bir göstergesi olduğunu belirterek, küçük ölçekli kuruluşlara finansman kaynağı açısından daha çok katkı sağlayacağız dedi. Geçtiğimiz yıl Odeabank yine KOBİ’lere destek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 60 milyon Euro tutarında kredi sözleşmesi imzalamıştı. Şimdi ise 100 milyon Euro’luk kredi sözleşmesiyle desteklerini daha çok artırmayı düşünüyor.

‘Akbank ile imzalanacak kredi sağlık sektörüne ve limana destek olacak.’

AYB’nin Akbank ile yapacağı 50 milyon Euro’luk kredi Ankara Etlik’te bulunan yeni hastane tesislerine, 80 milyon dolarlık kredi ise Petkim Petrokimya Holding’in Petkim Limanı kapasitesinde kullanılacak. Bilindiği gibi bu liman global düzeyde konteyner terminaline dönüştürülecek. Akbank’ın imzalayacağı kredi sözleşmesi ile bu projenin hızlanması bekleniyor.

‘Van Ballekom, desteklerinin 2015’te %12 artarak 2,3 milyar Euro’ya ulaştığını söyledi.’

AYB Başkan Yardımcısı Pim Van Ballekom Türkiye’de ki kredi rakamlarının 2015 yılında artırdığını ve 2,3 milyar Euro’ya çıktığını belirtti. AYB Türkiye’deki global yatırımcılardan en büyüğü olduğunu söyleyerek, bu ziyarette bankalar ile şirketler arasındaki işbirliklerinin çok iyi olduğunu vurguladı.

‘Kredilerin büyük çoğunluğu KOBİ’lere’

Türkiye’nin gelişmesi açısından önem sahibi olan KOBİ (Küçük ve Orta Bütçeli İşletmeler) müşterileri, kredi rakamının büyük kısmına sahip olacak. Geri kalan tutar ise sağlık ve liman altyapıları için kullanılacak. Böylelikle Türkiye’nin direği olan KOBİ şirketleri, yeni projeleriyle Türkiye ekonomisine ciddi gelişme sağlayacağı düşünülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum