Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Uzay Ajansı Ay’da Bulunan Tüneller ile Astronotlara Yaşam Alanı Oluşturmak İstiyor

Avrupa Uzay Ajansı geleceğe yönelik önemli bir proje üzerinde çalışıyor. Ajans Ay yüzeyinin altında kuracağı tüneller ile astronotlara orada yaşama imkanı vermeyi planlıyor.
Avrupa Uzay Ajansı Ay’da Bulunan Tüneller ile Astronotlara Yaşam Alanı Oluşturmak İstiyor

Uzayın karanlık perdesinin her geçen gün daha da aralanması adına birbirinden önemli projeler geliştiriliyor. Gönderilen uzay araçları ile galaksimizde bulunan gezegenler ile ilgili önemli bilgilere ulaşılıyor. Ancak gerçekleştirilen görevlerin büyük bölümü bilindiği üzere insansız olarak yapılıyor. İnsanoğlunun hem Ay’a hem de Mars’a yönelik ayak basma planı güncelliğini koruyor. Ay yüzeyine Apollo 11 görevi ile ayak basılmış ve tarihi bir görev gerçekleştirilmişti.

Mars için bu hayal halen devam ediyor. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı bu alanda çalışmalar yapan başlıca kurumlar arasında yer alıyor. Avrupa Uzay Ajansı geleceğin uzay yolculuklarına dair ilginç fikirlere sahip. Ay’a önümüzdeki dönemde yeniden insanlı yolculukların başlaması planlanıyor.

Bilindiği üzere NASA 2024 yılında Ay’a astronot göndermek için kolları sıvamış durumda. ESA ise bu fikir üzerinde farklı projeler geliştiriyor. Kurum Ay yüzeyinin altına tüneller oluşturma fikrini ciddi ciddi düşünüyor.

Ay Yüzeyine Dair Bilinenler Az

Ay Yüzeyine Dair Bilinenler Az

Önümüzdeki yıllarda Ay’a düzenlenecek olan insanlı görevlerde astronotlar için yeni yaşam alanları oluşturulması yapılacak çalışmaların etkinliği açısından büyük fark yaratacaktır. Ay yüzeyinin altında neler olduğu hala büyük bir sır. Uzmanlar ise yer kabuğunun altında bulunan volkanik mağaraların ortaya çıkarılması gerektiğini düşünüyor. Konuyla ilgili araştırmalarda bulunan astronomlar Ay yüzeyinin altında tüneller ve çukurlar olduğunu tahmin ediyor.

Bu alanların çok eski dönemlerde meydana gelen volkanik patlamalar ile oluştuğu düşünülüyor. Avrupa Uzay Ajansı bu tünellerin Ay yolculuğu için düzenlenecek olan insanlı görevlerde önemli rol oynayabileceğini düşünüyor. ESA’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada “Ay’ın yüzeyi kameralar sayesinde oldukça iyi şekilde araştırılmış olsa da yüzeyin altındaki çukurların varlığı ve doğası hakkında çok az şey biliniyor. Ay’da volkanik patlamalar sonucu oluşan bazaltik bölgelerde jeologlar, lavın bir zamanlar ay yüzeyinin altında akmış olabileceği çukurları tespit ettiler.” ifadelerine yer veriliyor.

Benzer bir açıklama daha önce NASA çalışanı Dr Daniel Moriarty tarafından da dile getirilmiş ve bilim insanı bu tünellerin ortaya çıkarılmasının 2024 yılında gerçekleşecek insanlı görevin seyrini etkilemeyeceğini söylemişti. Ancak yapılacak araştırmalar ile daha sonraki yıllarda yapılacak insanlı görevlerde bu tünellerin kullanılabileceğini ifade etmişti.

Tüneller Yeni Bilgilere Işık Tutabilir

Tüneller Yeni Bilgilere Işık Tutabilir

ESA’da çalışan bilim insanları Ay yüzeyinin altındaki tünellerin araştırılması gerektiğini ve burada çok önemli bilgilerin ortaya çıkabileceğini düşünüyor. Yapılacak olan çalışmalar ile yüzeyin altındaki tünellerin analiz edilmesi, Ay’ın yapısına dair bilinmeyen verilere ulaşılmasını sağlayabilir. Bununla beraber gelecekte Ay’a düzenlenecek insanlı görevlerde yeni düzenlemeler yapılmasına neden olabilir.

Ay’da astronotların barınabileceği bir tünel yaratılması görevlerin çok daha sık ve uzun süreli olmasına zemin hazırlayacaktır. Burada oluşturulacak barınma imkanı ile astronotların uzaydaki radyasyondan da korunması planlanıyor. Ay yüzeyinin daha uzun süreli yaşanabilir hale getirilmesi Avrupa Uzay Ajansı’nın başlıca planları arasında yer alıyor. Bu plan sayesinde Ay’dan Dünya’ya sağlanacak veri akışı çok daha etkin ve yoğun olabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum