Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Büyük Gün Geldi: Avrupa Birliği Bitcoin ve Ethereum’u Oyluyor

AB Parlamentosu, kripto varlıklara yeni düzenlemeler getirecek oylamayı bugün gerçekleştiriyor. Oylamadan beklentiler şu şekilde...
Büyük Gün Geldi: Avrupa Birliği Bitcoin ve Ethereum’u Oyluyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasasına dair düzenleme söylemleri, son günlerde daha fazla yankılanır oldu. Batılı ülkeler piyasaya yönelik regülasyon çalışmalarını sürdürüyor. ABD Başkanı Joe Biden’ın, önümüzdeki hafta kripto varlıkları düzenleyen kararnameyi, önümüzdeki hafta imzalaması bekleniyor.

Benzer bir durum Avrupa Parlamentosunda da yapılacak. Geçtiğimiz haftalarda AB, Bitcoin’i yasaklayacağı haberleri ile gündeme gelmişti. Daha sonrasında ise taslaktan Bitcoin’in yasaklanacağına dair maddeler kaldırılmıştı.

Avrupa (AB) Parlamentosu “Kripto Varlık Piyasaları Direktifi” (MiCA) olarak tanımlanan yasal düzenlemeler için oylama tarihi geldi çattı. AB bünyesinde kriptonun geleceğini belirleyecek oylama bugün yapılacak.

Berger MiCA duyurusu
Kaynak: Twitter

Oylamaya dair ilk açıklama geçtiğimiz hafta milletvekili Dr. Stefan Berger tarafından yapılmıştı. Berger sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, son MiCA taslağını sunduğunu belirterek oylamanın yapılacağı tarihi işaret etmişti.

Taslak, çalışma kanıtı olarak bilinen enerji yoğun bir bilgi işlem süreci tarafından desteklenen kripto para birimlerinin kullanımına yönelik sınırlamalar içeriyor. Parlamentoya yakın kaynaklara göre bazı üyelerin düzenlemeye karşı oy kullanabileceği belirtiliyor.

Halihazırda AB’de ticareti yapılan Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri için, minimum çevresel sürdürülebilirlik standartlarını sağlayacak aşamalı bir plan öneriliyor. Düzenleme kripto topluluğu tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Circle Pay’in kurucusu Jeremy Allaire, “Böyle bir teklifin bu kadar ileri gitmesi son derece endişe verici ve pratik gerçekliğe ayak uydurması pek mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

Bazı parlamenterler, madencilikte kullanılan enerji yenilenebilir olsa bile, küresel endişeler nedeniyle bazı kripto para birimlerini yasaklamaya çalışıyor. Yenilenebilir enerjinin, kamu kullanımına yönelik ulusal şebekeden ziyade iş kanıtı hesaplamasına yönlendirilebileceğinden korkuyorlar .

MiCA çerçevesinin içeriğini ve ilerlemesini denetlemekle görevli AB parlamenter Stefan Berger, çalışma kanıtını kısıtlama konusunda uzlaşma arayışını sürdürüyor. Berger geçtiğimiz ay düzenlemenin teknolojik veya enerji ile ilgili kuralları belirleme yeri olduğunu düşünmediğini, çünkü amacın kriptoyu varlık olarak düzenlemek olduğunu söylemişti.

Parlamentonun taslağı oylaması sonrası, Avrupa komisyonu, konseyinde görüşmeye açılacak. Dolayısıyla tasarının kanun haline gelmesi için uzun bir süreç bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%