Yatırım yapmaya başla!

Standard Chartered Başkanı: Avrupa Bankacılık Sektörüne Daha Fazla Konsolidasyon Gerek

Standard Chartered Başkanı Jose Vinals, Avrupa bankacılık sektöründe daha fazla konsolidasyon için çağrıda bulundu. İşte detaylar;
Standard Chartered Başkanı: Avrupa Bankacılık Sektörüne Daha Fazla Konsolidasyon Gerek

Standard Chartered Başkanı Jose Vinals, finansal krizden sonra tekrar gelişmek için Avrupa kıtasındaki bankacılık sektörünün daha fazla konsolidasyona ihtiyacı olduğunu savundu.

Paris’teki bir forumda konuşan Jose Vinals, finansal krizden bu yana birçok uluslararası ve yerli Avrupa bankasında muazzam bir yeniden yapılanma olması ışığı altında ilerlemek için daha çok yol olduğunu söyledi.

Özellikle de Avrupa kıtasında durumun böyle olduğunu aktaran Vinals, şu anda çok büyük değişiklikler yapan büyük bankaların yanı sıra aynı zamanda sektöre fazla kapasite veren küçük kurumların bulunduğunu vurguladı.

Jose Vinals Büyük Avrupa Bankaları Ynaında Küçük İşletmeler Var “Bu zaman içinde çözülmesi gereken bir şey, sadece en uygun kurumlar, yani sermaye maliyetini karşılamak için para kazanma kapasitesine sahip olanlar ve bu nedenle sürdürülebilir iş modellerine sahip olanlar galip gelecek. Bu oldukça zaman alabilir bir süreç” dedi. Standard Chartered Başkanı daha önce de sektör için benzer yorumlarda bulunarak gündeme gelmişti.

Avrupalı bankacılar banka sayısının azalması yönünde hemfikirken Jose Vinals da Avrupa Merkez Bankası’nın finansal bir gözetmen olarak konsolidasyonu hızlandırması gerektiğini dile getirmişti.

Avrupa Bankacılık Sektörüne Daha Fazla Konsolidasyon Yapılmalı İsviçre merkezli UBS’nin CEO’su da Avrupa bankalarının konsolidasyona ihtiyaç duyduğunu belirtmiş, bunun kaçınılmaz olduğunu öne sürmüştü. Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing de benzer şekilde konuşarak Avrupa’nın güçlü bankalara ihtiyacı olduğunu kaydetmişti. Kısacası, Avrupa bankacılık sektörü için daha önce de konsolidasyon çağrıları yapıldı.

Öte yandan Jose Vinals’in son açıklamalarının, Pazartesi günü Deutsche Bank’ın yaptığı duyuruların üzerine gelmesi de dikkat çekti. Buna göre Alman Deutsche Bank, 2022’ye kadar 18 bin kişinin işten çıkartılacağını, küresel hisse senedi satış ve ticaretinden çıkacağını, yatırım bankacılığından geri çekileceğini duyurmuştu. Deutsche Bank’ın yeniden yapılanacak olması gündemde yankı uyandırırken, Wall Street çok iyimser denebilecek yorumlarda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum