Yatırım yapmaya başla!

AVM Perakende Ciro Endeksi Temmuz’da Yıllık %13,9 Arttı

AVM perakende ciro endeksi, Temmuz ayında yıllık bazda %13,9 oranında artış göstererek 311 puana yükseldi.
AVM Perakende Ciro Endeksi Temmuz’da Yıllık %13,9 Arttı

Her ay düzenli olarak yayımlanan AVM Perakende Ciro Endeksi Temmuz ayı sonuçları açıklandı. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından açıklanan verilere göre perakende ciro endeksi 2019 yılının Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %13,9 oranında artış göstererek 311 puana yükseldi.

Yapılan yazılı açıklamada endekste görülen yükselişin sevindirici bir gelişme olduğu, öte yandan Temmuz ayında açıklanan %16,65 enflasyon rakamlarının altında kaldığının da unutulmaması gerektiği ifade edildi.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre artış gösteren perakende ciro endeksinde metrekare verimliliğinde en yüksek artış ayakkabı sektöründe yaşandı.

Metrekare VerimliliğiTüm kategoriler ele alındığında metrekare verimliliğinde ayakkabı sektörü %22,5 ile en yüksek artışı kaydeden alan olurken, onu %18,9 artış ile hipermarket kategorisi, %18,3 ile giyim, %15,6 ile yiyecek ve içecek alanları izledi. Teknoloji kategorisindeki metrekare verimliliğinde ise 2018 yılının Temmuz ayına kıyasla %4,1 oranında düşüş görüldü.

Söz konusu dönemde ziyaret sayısı endeksinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %2 oranında düşüş oldu.

Ziyaret Sayısı EndeksiAVM perakende ciro endeksi Haziran ayında yıllık bazda %19,2 artış göstererek 347 puana ulaşmıştı. Bu dönemde metrekare verimliliğinde en yüksek artış sıralamasında hipermarket kategorisi birinci olurken onun hemen arkasında yiyecek-içecek, ayakkabı ve giyim kategorisi yer almıştı. Ziyaret sayısı endeksi ise yıllık bazda %5,5 oranında düşüş göstermişti.

Ülke genelinde kiralanabilir alanın metrekare başına düşen cirosu 1187 TL olarak açıklandı.

Kiralanabilir AlanAlışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından açıklanan bilgiye göre Temmuz ayında İstanbul’da kiralanabilir alanın metrekare başına düşen cirosu 1378 TL, Anadolu tarafında 1060 TL olarak belirlendi. Türkiye genelindeki rakam ise 1187 TL olarak gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum