Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Hisse Senedi Piyasaları FED Sonrasında Düşüşe Yöneldi

FED’in ekonomiye dair risklerin devam ettiğini söylemesi küresel piyasalarda hisse senetlerine düşüş getirdi. Asya’dakilerde %3’ten fazla kayıp görüldü.
Asya Hisse Senedi Piyasaları FED Sonrasında Düşüşe Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu hafta küresel piyasaların radarında yer alan en önemli konu Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Haziran ayı toplantısından çıkacak karardı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 9-10 Haziran toplantısında alınan karara göre FED politika faiz oranını %0 – 0,25 aralığında bıraktı.

Amerikan ekonomisinin koronavirüs salgını dönemi boyunca muazzam bir sıkıntı yaşadığı belirtilen açıklamada Federal Rezerv’in zorlu süreci atlatabilmek için elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği söylendi.

Ekonomideki risklerin orta vadede sürmeye devam edeceği belirtilen FED açıklaması sonrasında küresel piyasalarda hisse senetlerinde düşüş gerçekleşti.

FED 2022 yılına kadar faiz değişikliğine gitmeyeceğinin sinyalini verdi.
FED Faiz Oranları
Kaynak: Investing

İki gün süren toplantının ardından yapılan açıklamada Covid-19 salgınının ekonomik faaliyetlerde keskin bir düşüşe ve iş kayıplarına yol açtığı söylendi. Öyle ki Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği (NABE) değerlendirmesinde ABD ekonomisinde 1946 yılından bu yana en sert daralma beklendiği söylendi.

Zayıf talebin tüketici fiyat enflasyonunu ve petrol fiyatlarını düşürdüğü hatırlatılırken, devreye sokulan teşviklerin finansal koşullarda kısmi olarak iyileşme sağladığı ifade edildi. ABD’de enflasyon Mayıs ayında %0,1 düşüş gösterdi. FED bu gelişmeler doğrultusunda federal fon faiz oranı seviyesini %0 ila 0,25 aralığında tutmaya karar verdiğini bildirdi.

Bu seviyenin istihdamda artış, ekonomide düzelme ve fiyat istikrarı hedefine ulaşılana kadar korunacağı da vurgulandı. FED’in Amerikan halkının içinde bulunduğu zor süreci atlatana kadar tüm gelişmeleri izleyeceği ve elindeki tüm araçları kullanacağı söylendi.

ABD koronavirüs salgınından en ağır şekilde etkilenen ülke olmaya devam ediyor. Güncel rakamlara göre ülkede vaka sayısı 2 milyonu geçti. Toplam can kaybı ise 115 binin üzerinde. 25 Mayıs’ta öldürülen siyahi George Floyd için başlatılan ırkçılık karşıtı sokak protestolarının, bu sayıyı daha da artırması bekleniyor.

FED sonrasında hisse senedi piyasaları geriledi. Şanghay Kompozit Endeksi %1’den fazla düşüş gösterdi.
Şanghay Kompozit Endeksi
Kaynak: Bloomberg

Asya Pasifik Bölgesi’ndeki endeksler Avustralya öncülüğünde düşüşe geçti. Çin’in gösterge endeksi olan Şanghay kompoziti, işlem saatleri içinde oldukça dalgalı bir görünüm sergiledi. 2.939,79 puandan açılan endeks FED kararının değerlendirilmesiyle birlikte 2.912,19 puana kadar geriledi. Gün içi en yüksek seviyeyi ise 2.952,65 ile kaydetti.

Japon gösterge endeksi, Nikkei 225’teki kayıp %3’ün üzerine çıkarak daha belirgin oldu.
Nikkei 225
Kaynak: Bloomberg

Açılış seviyesi 22.848,02 olan Nikkei 225, %3’ten fazla düşüş göstererek 22.466,54 puana kadar geriledi. Şu dakikalarda %2,82 ekside 22.472,91’den işlem görüyor. Endeksin gün içi hareket aralığı 22.466,54 – 22.939,39 şeklinde gerçekleşti. Yıllık bazda değişim oranı ise %8,09 artış oldu.

Japonya’nın Topix Endeksi’ndeki kayıp da kayda değer ölçüde büyük oldu.
Topix Endeksi
Kaynak: Bloomberg

İşlemlere başlayan endeks öncesinde yatay seyrettikten sonra hızlı bir düşüşe yöneldi. FED’in ekonomiye dair karamsar yorumları tüm dünyada hisse senetlerine satış getirdi. Şu sıralar %2,20 ekside seyreden Topix Endeksi de gün içerisinde 1.588,22’ye kadar geriledi. Açılışı 1.609,01 puandan yapmıştı. Çok fazla yükseliş göstermeyerek en fazla 1.614,88’i kaydetti.

Hong Kong’un Hang Seng Endeksi, belirgin bir düşüş gösterdikten sonra yukarı yönlü çıkış yakalamaya çalıştı.
Hang Seng Endeksi
Kaynak: Bloomberg

24.975 seviyesinden açılan endeks, gün içinde yaklaşık %2,5 kayıp vererek 24.517 puana geriledi. En yüksek seviyeyi ise 25.092,5 puan ile kaydetti. Yukarıdaki tabloya baktığımızda seans içinde bir hayli volatil davrandığına tanıklık ediyoruz.

Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi, %3’ten fazla düşüş gösterdi.
S&P/ASX 200 Endeksi
Kaynak: Bloomberg

6.148,4 puandan açılış yapan S&P/ASX 200 Endeksi, seans içinde önce 5.949,6 puana kadar indi. Ardından çok kısa bir süreliğine yükseliş göstererek 5.960,60 çıktı. Fakat burada kalıcılık sağlayamayan endeks yeniden yönünü eksiye çevirerek gün içi kaybını %3’ün üzerine taşıdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu