Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

AstraZeneca Hisseleri Aşı Konusundaki Olumsuzluklara Rağmen Pozitif Seyrediyor

İtalya’nın AstraZeneca aşısının Avustralya’ya gitmesini engellemesinin ardından AB tarafında tartışmalar artarken, şirket hisseleri sınırlı yükselişte.
AstraZeneca Hisseleri Aşı Konusundaki Olumsuzluklara Rağmen Pozitif Seyrediyor

İngiltere merkezli AstraZeneca ilaç şirketi, şu günlerde coronavirüs aşısı konusunda bazı sıkıntılar yaşıyor. Yan etkisinin daha fazla olduğu ve ihracat engeli gibi durumlarla karşı karşıya kalan şirketin hisseleri, bu gelişmelerden etkilenmedi.

AstraZeneca PLC (AZN) hisseleri TSİ 17.15’te %0,67 değer kazancıyla, 6.903’ten işlem görüyor.
AstraZeneca Hisseleri Pozitif
Kaynak: London Stock Exchange

Londra Borsası’nda işlem gören hisseler güne 6.800’den başlayıp, 6.921’e kadar yükseldi. Seans boyunca yukarı yönlü hareketini sakince sürdürdü. Yıllık bazda %8 negatif getiri sunan hisseler, bu süre zarfında 5.871 – 10.120 arasında hareket etti.

Nasdaq Borsası’nda işlem gören hisseler dün %0,15 artışla, 47,23 dolardan kapandı. Piyasa öncesi işlemlerde ise %1’e yakın artış gösterdi. Şirket hisseleri Covid-19 aşısı hakkında son yaşananların ardından kazanç tarafında kalmayı başardı.

Perşembe günü İtalyan hükümeti ülkede üretilen 250 bin doz AstraZeneca aşısının Avustralya’ya ihracatını engelledi. Avrupa Politika Çalışmaları Merkezi’nin yöneticisi Daniel Gros, CNBC’ye yaptığı açıklamada, Avrupa’nın aşı uygulamasının zorlu bir mücadele gerektireceğini söyledi.

İtalya Dışişleri Bakanlığı, Avustralya’da aşıya acil ihtiyaç duyulmadığı gerekçesiyle ihracatı engellediğini bildirdi. Avustralya’dan aşı programının etkilenmeyeceği açıklaması gelse de Sağlık Bakanı Greg Hunt’ın AB Komisyonu’ndan İtalya’nın kararını yeniden değerlendirmesini istediği öğrenildi.

Bu arada İngiltere’de King’s College London uzmanları, AstraZeneca aşısının meydana getirdiği yan etkilerin Pfizer-BioNTech’e kıyasla iki kat daha fazla olduğunu bildirdi. 700 bin aşılı kişiden alınan verilere göre AstraZeneca’da baş ağrısı, ateş ve yorgunluk gibi yan etkilerin görülme oranı %30 olarak tespit edildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum