Yatırım yapmaya başla!

ASO Başkanı Bankacılık Sisteminin Siyasetten Bağımsız Olması Gerektiğini Söyledi

ASO Başkanı, Atatürk'ün Türkiye İş Bankası'ndaki hisselerinin devri konusunda görüşlerini bildirerek, bankacılık sistemimizin siyasetle ilişkisinin koparılması gerektiğini belirtti.
ASO Başkanı Bankacılık Sisteminin Siyasetten Bağımsız Olması Gerektiğini Söyledi

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, bir süredir tartışma konusu olan Atatürk’ün İş Bankası’ndaki hisseleri hakkında değerlendirmede bulundu. Bildiğiniz gibi birkaç hafta önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk’ün Türkiye İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devredilmesi gerektiğini belitmiş ve bu öneri Cumhuriyet Halk Partisi tarafından reddedilmişti.

Atatürk’ün vasiyetinde birtakım şartlar ortaya konulduğunu ve tek taraflı bir irade beyanı olduğunu söyleyen Özdebir, bunun yok sayılmasının hukukun üstünlüğüne sığacak bir durum olmadığı gibi yabancı yatırımcılar tarafından da hoş karşılanmayacağını dile getirdi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, bankacılık sistemimizin siyasetle ilişkilerinin kopartılması gerektiğini söyledi.

Olayın Atatürk’ün vasiyeti olmasının yanında, Siyasi Partiler Kanunu’nda siyasi partilerin ticaretle uğraşamayacaklarına dair bir hükmün de bulunduğunu hatırlatan Özdebir, çok eskiden konulan bu hükmün yerinde alınmış bir karar olduğunu, siyasi erkin ticaretle uğraşmasının etik bir durum olmadığını belirtti.

Konu hakkında ABD örneğini veren Özdebir, başkanların göreve geldikleri anda kendi işlerini kayyuma devrettiklerini ve görevde kaldıkları süre boyunca ticaretle hiçbir şekilde ilgilenmediklerini ifade etti. CHP’nin kar payı almadığını fakat yönetimde bulunan dört kişinin parti üyelerinden olmasının birtakım dedikodulara sebep olduğunu söyledi.

Türkiye İş Bankası’nın ülkenin en iyi yönetilen bankası olduğunu ve adının şaibeli şeylerle anılmasının hoş olmadığını belirtti.

Atatürk’ün mirasının amacına uygun olarak kullanılması gerektiğini vurgulayan ASO Başkanı, sadece İş Bankası’nın değil tüm bankacılık sistemimizin siyasetten arındırılması gerektiğini sözlerine ekledi. Nurettin Özdebir, Yeni Ekonomi Programı hakkında da fikirlerini paylaştı. Kendileri açısından en önemli tarafın, altyapı yatırımlarına kaynak aktarmaktan vazgeçilerek mevcut kaynakları piyasada bırakıp, reel sektörün kullanımını daha da artırmak olduğunu, devletin piyasaya ne kadar çok para bırakırsa o kadar iyi olacağını söyledi.

Türkiye’nin geleceğine inandığını, ekonomide yakın zamanda bahar ve yaz aylarının geleceğini dile getirdi.

Ekonominin %50’sinin moralden ibaret olduğunu söyleyen Özdebir, son dönemde birçok sanayicinin sıkıntı yaşadığını, varlıklarını koruyabilmek için konkordato yoluna gittiklerini, yaşanan bu sıkıntılar nedeniyle insanların dolmuş vaziyette olduğunu ancak Türkiye’nin geleceğine inandığını ifade etti. “Mevsimin bazen kış olduğu, fırtınalı günlerin yaşandığı zamanlar olacak ama bahar ve yaz ayları da tekrar gelecek. Buna da çok fazla zaman kalmadığı kanaatindeyim.” şeklinde görüş bildirerek, cari açığın Türkiye’nin en hassas konularından biri olduğunun altını çizdi.

Özdebir, Türkiye’nin 2-3 tane daha PETKİM’e ve demir-çelik tesisine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Ülkemizin daha önce yaşadığı krizlerden sanayicinin çabası ve ihracatıyla çıktığını vurgulayan Başkan Özdebir, cari açığı düşürmek için mal ticaretiyle ilgili daha fazla üretim yapılması gerektiğini, hangi kalemlerden açık veriyorsak bunların tespit edilip, daha fazla üretim yapılması gerektiğini bildirdi. Ek olarak ülkemizin 2 – 3 tane daha PETKİM’e ihtiyacı olduğunu, Türkiye’nin kriz sürecinden çıkabilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyleyerek sözlerini noktalandırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum