Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple, Amazon ve Microsoft Üçlüsünün Piyasa Değeri 2.5 Trilyon Doları Aştı!

Teknoloji devleri Apple, Amazon ve Microsoft’un piyasa değerleri toplamı, hisselerindeki yükseliş neticesinde 2.5 trilyon doları aştı. Detaylar şöyle…
Apple, Amazon ve Microsoft Üçlüsünün Piyasa Değeri 2.5 Trilyon Doları Aştı!
Yorum

Dün San Jose’da başlayan Apple Worldwide Developers Conference 2018 (WWDC) etkinliğinde daha ilk günden önemli olaylar yaşanmaya başladı. Dünyanın en büyük yazılım geliştirici konferansı olarak bilinen WWDC’nin ilk günündeki hadiselerden bir tanesi de Apple’ın hisselerinin tüm zamanların en üst seviyesine çıkmasıydı!

Öyle ki teknoloji devinin hisse değeri 193.42 dolara kadar yükselirken şirketin piyasa değeri de 942 milyar dolara ulaştı. Apple’ın yanında Amazon ile Microsoft’un hisseleri de haftanın ilk gününde yeni rekorlara imza attı.

WWDC’nin ilk gününde Apple hisselerinin 193.42 dolar seviyesine, piyasa değerinin ise 942 milyar dolara ulaşması dikkat çekti

Apple WWDC ilk Gününde RekorGeçtiğimiz haftalarda değerini 1 trilyon dolara yaklaştıran Apple’ın kırdığı yeni rekor dikkat çekti. Öte yandan; bir tek Apple değil Amazon ile Microsoft da hisselerindeki yükselişlerle gündem oldu.

Bu noktada; Alphabet’i geçerek dünyanın en değerli üçüncü şirketi olan Microsoft’un yazılım geliştiricisi GitHub’ı satın aldığını belirtelim.

Microsoft Github'ı Satın Aldı Dün yapılan duyuruda Microsoft’un GitHub’u satın alacağı yönündeki söylentiler doğrulanırken, bu haber yazılım geliştiricilerin pek hoşuna gitmedi. Çünkü dünyanın en büyük açık kaynak kodu şirketinin Microsoft gibi bir deve satılması tekelleşme endişelerinden dolayı, yazılım firmalarının da freelance çalışan yazılımcılarının da tepkisini çekti.

Neticede WWDC’nin ilk günü olan 4 Haziran 2018’de teknoloji dünyası için pek çok önemli olay yaşandı.

Üçlünün Piyasa Değeri 2.5 Trilyon Doları Aştı Apple, Amazon ve Microsoft’un toplam piyasa değeri 2.5 trilyon doları geçti. Apple 942 milyar dolarlık değeriyle zirvedeki yerini korurken, Jeff Bezos’un Amazon’u 808 milyar dolarla ikinci sırada, Bill Gates’in Microsoft’u da 781 milyar dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Tabii, bu gelişme Apple’ın 1 trilyon dolarlık ilk şirket rekorunu ne zaman kıracağı sorusunu da yeniden gündeme getirdi. Nitekim Steve Jobs’un yarattığı efsane şirketin, dünyanın ilk trilyon dolarlık şirketi olacağına artık kesin gözüyle bakılıyor. Yalnızca bunun ne zaman gerçekleşeceği bilinmiyor. Ama yaşananlar, Apple’ın trilyon dolarlık şirket niteliğini kazanmasının an meselesi olduğunu gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu