Yatırım yapmaya başla!

Alman ZEW Ekonomik Duyarlılık Endeksi Mayıs’ta 84,4’e Yükseldi

Mayıs ayının Alman ZEW raporu, Ekonomik Duyarlılık Endeksi’nin beklentilerin çok üzerinde yükseldiğini gösterdi.
Alman ZEW Ekonomik Duyarlılık Endeksi Mayıs’ta 84,4’e Yükseldi

Büyük sanayi ve sigorta şirketlerinden elde edilen verilerle hazırlanan Almanya ZEW raporunun Mayıs sayısı açıklandı. Almanya için ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi bir önceki aya göre 84,4’e yükseldi.

Beklentiler 72 yönündeydi. 84,4, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana en yüksek değer olurken aynı zamanda son yılların en yükseği oldu.

Alman ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi, Şubat 2000’den Sonra En Yükseğe Ulaştı

Alman ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi, Şubat 2000'den Sonra En Yükseğe UlaştıNisan’da rakam bir önceki aya göre 5,9 puan gerileyerek 70,7‘ye düşmüştü. Bu, Eylül ayındaki 20 yılın en yüksek seviyesi olan 77,4’ten uzaklaşmasa da 79 olan beklentilerin epey altında kalmıştı.

Almanya’nın Mevcut Koşullar Endeksi ise önceki ayın eksi 48,8’inden Mayıs’ta eksi 40,1’e yükseldi. Tahminler eksi 41,3 yönündeydi.

Almanya’daki ekonomik durum değerlendirmesi böylece Mayıs ayında önemli ölçüde iyileşti. Euro Bölgesi Zew Ekonomik Duyarlılık Endeksi ise Nisan’daki 66,30’dan Mayıs ayında 84’e yükseldi. Beklentiler 65 olduğu için rakam iyimserliği artıracak nitelikte geldi.

Euro Bölgesi için enflasyon beklentileri 2,5 puan artarak 77,6 puanlık yeni bir değere ulaştı. Uzmanların büyük çoğunluğu önümüzdeki altı ayda enflasyon oranında yükseliş öngördü.

ZEW Başkanı Profesör Achim Wambach’ı mevcut beklentiler hakkında üçüncü COVID-19 dalgasındaki yavaşlamanın, finans piyasası uzmanlarını daha da iyimser hale getirdiğini söyledi.

“Uzmanlar, önümüzdeki altı ayda önemli bir ekonomik yükseliş bekliyorlar. Euro Bölgesi ve ABD’nin ekonomik görünümü de önemli ölçüde iyileşti” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum