Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Hizmet Sektörü Ocak’ta Daha Sıkı Tedbirlerle Düşüşü Sürdürdü

Son PMI verilerine göre hizmet sektörü yılın başında Alman ekonomisini zor durumda bıraktı. Kompozit Çıktı Endeksi 7 ayın en düşüğüne geriledi.
Alman Hizmet Sektörü Ocak’ta Daha Sıkı Tedbirlerle Düşüşü Sürdürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit verilerine göre Almanya Hizmet PMI, Ocak ayında 46,8’lik ilk okumadan hafifçe düşürülerek 46,7’ye çekildi. Aralık ayında ise Alman hizmet sektörü PMI’sı 47 olmuştu.

Ülke, ikinci bir koronavirüs vakası dalgasının ortasında kilitleme önlemlerini sıkılaştırmaya devam ederken Alman hizmet sektöründeki ticari faaliyetler, Ocak ayında üst üste dördüncü ayında daraldı. Yine de aşıların yaygınlaştırılmasına ilişkin umutlar, hizmet sağlayıcıların faaliyete ilişkin yıl görünümü konusunda daha iyimser olduklarını ve istihdamın da ay boyunca arttığını gördü.

Gösterge İş Aktivitesi Endeksi Ocak’ta düşse de son okuma, ilk kilitlenme sırasında geçen Nisan’daki 16.2’lik rekor düşük seviyeden çok daha yüksek kaldı.
Almanya İş Aktivitesi Endeksi Ocak 2021
Kaynak: IHS Markit

En kötü performans gösteren sektörler, oteller ve restoranlar gibi geçici kapanmalardan etkilenenler olmaya devam etti. Bununla birlikte, faaliyetin kiralama ve iş faaliyetleri, finansal aracılık kategorilerinde de düştüğü görüldü.

Virüse yönelik önlemler ve müşteriler arasındaki belirsizlik, yılın başında hizmet sektöründe talebi boğmaya devam etti. Yeni iş girişleri, Kasım ve Aralık aylarına göre biraz daha az keskin bir şekilde düşmesine rağmen, arka arkaya dördüncü ayında geriledi.

Düşüşe katkıda bulunan, yeni ihracat işinde daha da keskin düşüştü. Ocak ayı verileri, Alman hizmet sağlayıcılarındaki bekleyen iş miktarında daha fazla düşüş olduğunu gösterdi. Anketin temel olumlu yanlarından biri, hizmet istihdamında son dönemde görülen yükselişin devamı oldu.

2020 baharında sert düşüşün ardından bordrolu istihdam sayısı son yedi ayın her birinde istikrarlı bir şekilde arttı. Mevcut sıralamada iş yaratma oranı en hızlıya yükseldi.
Almanya Kompozit PMI Ocak 2021
Kaynak: IHS Markit

Üst üste üçüncü ay iyileşen firmaların 12 aylık faaliyet beklentileri Ocak ayında yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ankete katılan işletmelerin yaklaşık %42’si gelecekteki üretim konusunda iyimserdi ve birçoğu aşıların yardımıyla daha normal çalışma koşullarının geri dönmesi konusunda umutluydu.

IHS Markit Almanya Kompozit PMI Aralık’taki 52’den Ocak 2021’de 50,8’e düşerken ön tahmine kıyasla değişmedi. Okuma, Haziran ayından bu yana özel sektör faaliyetindeki en yavaş büyümeye işaret etti. Bu düşük hizmet sektörü aktivitesi ile imalat üretimi büyümesinde bir yavaşlamadan kaynaklandı.

İzlenen her iki sektörün de iyileşme gördüğü alanlardan biri ticari güvendi. Bir yıl içinde üretime yönelik genel beklentiler, Şubat 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Phil Smith, PMI verilerine ilişkin hizmet sektörünün yılın başında Alman ekonomisini zor durumda bıraktığını söyledi. 2020’nin son çeyreğindeki en küçük genişletmeleri kaydettikten sonra ekonominin 2021’in ilk çeyreğinde yenilenmiş bir daralma görecek gibi göründüğünü ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu