Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Alman DAX Tarihi Bütçe Açığına Rağmen Yükseliyor

Almanya'nın 2020'deki bütçe açığı 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken gösterge endeks DAX artıda hareket etti.
Alman DAX Tarihi Bütçe Açığına Rağmen Yükseliyor

Alman gösterge DAX, bugünkü işlemlerde pozitif bölgede dün yinelediği rekor puana yakın seyrediyor. Salı günü 15,311.86 puanla yeni tarihi rekor kaydeden borsa endeksi, 7 Nisan’a 15,215 puanla başladıktan sonra yükselişi hızlandırdı.

TSİ 10.35 sıralarında endeks yüzde 0,17 artıda hareket ederken görüldü. Alman borsa endeksinin 5 günlük getirisi yüzde 1,46’dayken yıl başından bu yana yüzde 11’e ulaştı.

Endeks, Almanya bütçe açığı raporuna rağmen yükseldi.
Alman Dax Rekor Ardından Artıda Hareket
Kaynak: MarketWatch

Yapılan resmi açıklamada Almanya’nın koronavirüs salgını nedeniyle 2020’de 189,2 milyar euro bütçe açığı kaydettiği söylendi. Bu, 2013’ten bu yana ilk açık olurken aynı zamanda 30 yıl önce Almanya’nın birleşmesinden bu yana en yüksek bütçe açığını temsil etti.

Öte yandan Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, CNBC’ye verdiği demeçle gündeme geldi.

Scholz, bunun Alman ekonomisinin tam olarak yeniden açılacağını düşünmenin zamanı olmadığını daha çok katı olma ve koronavirüs vakalarını düşük tutma zamanı olduğunu
söyledi. Ayrıca daha zengin hanehalklarının yakında daha fazla vergi ödeyeceğini dile getirdi.

Scholz, Almanya’daki farklı bölgesel yaklaşımlara atıfla; “Her yerde benzer önlemlere varabilirsek, bu çok yardımcı olur ve daha anlaşılır hale getirir” dedi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum