Yatırım yapmaya başla!

Alibaba Bekarlar Günü Alışveriş Çılgınlığında Rekor Satış Yaptı!

Bekarlar Günü’nde yapılan alışveriş, Black Friday’e de Cyber Monday’e de açık ara fark attı. Rekorun kırılması için 24 saati beklemeye gerek bile kalmadı!
Alibaba Bekarlar Günü Alışveriş Çılgınlığında Rekor Satış Yaptı!

Çin’de 11 Kasım’da kutlanan Bekarlar Günü’nde yapılan alışveriş, tüm dünyanın ilgisini çekti. Zira Sevgililer Günü’ne alternatif olarak çıkartılan Bekarlar Günü’nde insanlar deliler gibi para harcadı. 24 saat içerisinde Alibaba üzerinden yapılan satış toplamı 25.3 milyar dolara ulaştı.

Kaldı ki bunun yaklaşık 2 milyar doları, festivalin ilk 3 dakikası içinde yapıldı. İşte Çin’deki alışveriş çılgınlığının şaşırtıcı detayları;

2009’dan bu yana kutlanmaya devam eden Bekarlar Günü Alışveriş Festivali, ülke ekonomisine epey destek veriyor.

Bekarlar Günü Alışveriş Festivali, ülke ekonomisine epey destek veriyorTabii, bu durumda festivalden en karlı çıkan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma oldu. Zira Çinli girişimci, 11 Kasım’ın avantajlarından faydalanmayı gayet iyi biliyor ve ürünlerini indirime sokarak kendilerini ödüllendirmek isteyen bekarlara güzellik yapıyor.

Rekor satış rakamlarına ulaşan Bekarlar Günü’nün ilk 13 saatinde, geçen senenin rekoru olan 18.1 milyar dolar geride bırakıldı.

Zaten satış rakamının Bekarlar Günü’nün ilk dakikalarında milyar dolarlara ulaşılması, sonuçların uçuk olacağı hakkında az çok fikir vermişti. Alibaba festivalden bir gün önce gala düzenlemiş, etkinliğe Nicole Kidman, Pharrell Williams gibi isimler katılmıştı. Hatta Şangay’daki etkinlikte, Bekarlar Günü için geri sayım bile yapılmıştı.

İşte böyle görkemli başlayan Bekarlar Günü’nde Alibaba platformu üzerinden 25.3 milyar dolarlık satışla yeni bir rekor kırıldı.

Bekarlar Günü’nde Alibaba platformu üzerinden 25.3 milyar dolarlık satış yapıldıÖyle ki ABD’nin alışveriş çılgınlığı Black Friday ve Cyber Monday’de yapılan satış toplamı bile aşıldı. Ayrıca Alibaba, Bekarlar Günü’nün ilk 5 dakikasındaki ödeme işlemleriyle de yeni bir rekora imza attı. Çünkü saniyede 256 bin ödeme işlemi gerçekleştirildi. Bu hafta içinde 1 buçuk milyar kolinin dağıtıma çıkması beklenirken, kargo şirketleri de yoğunluk için önlemlerini aldı.

Neticede; Bekarlar Günü’nde saniyede ortalama 175 bin para transferi yapıldı. 2009 yılında kurulan Alibaba Cloud, JPMorgan tahminlerine göre 2021’de 151 milyar yuana ulaşacak olan Çin’in bulut teknolojisinde % 60’lık paya sahip olacak. Ancak bulut teknolojisindeki lider Amazon’u geçmesi epey zor. Nitekim piyasada Alibaba’nın payı % 3’ken Amazon’unki ise % 44!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum