Yatırım yapmaya başla!

Akbank Genel Müdürü 2019’un İlk Çeyrek Kazançlarını Yorumladı

“Akbank, 442 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 1 milyar 408 Milyon TL konsolide net kar elde etti.” sözleriyle Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bankanın net karını bildirdi. İşte ayrıntılar;
Akbank Genel Müdürü 2019’un İlk Çeyrek Kazançlarını Yorumladı

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, yılın 1. çeyreğinde Akbank’ın 1 milyar 408 milyon TL konsolide net karının oluştuğunu belirtti. Akbank’ın 2019 yılı birinci çeyrek finansal sonuçlarını da inceleyen Binbaşgil, hem küresel düzeyde hem de ülkedeki dalgalanmalara rağmen ekonomimizin başarılı bir dengelenme sürecine girdiğine vurgu yaptı. Bankacılık sektörünün Türkiye ekonomisine desteğini istikrarlı bir şekilde sürdürdüğünden söz etti.

Ayrıca Binbaşgil, Akbank’ın ise bu süre içinde güçlü öz sermayesi, etkin risk yönetimi, güveni baş sırada tutan bankacılık anlayışıyla sektördeki etkinliğini artırarak ilerlediğini de sözlerine ekledi.

Akbank Sektördeki Etkinliğini ArtıracakAkbank Genel Müdürü Binbaşgil ayrıca ekonomiye sağlanan kredi desteğinin 220’si nakdi olmak üzere toplam 270 milyar TL seviyesine çıktığını, özellikle reel sektör için itici güç niteliği taşıyan TL ticari kredilerde 2019’un ilk çeyreğinde %9 dolaylarında yüksek bir büyüme kaydedildiğini bildirdi. Bunun yanında Akbank’ın toplam mevduatının 228 milyar TL’ye, aktiflerinin ise 386 milyar TL’ye ulaştığını ekledi.

Reel sektörün büyümesi ve gelişmesine olanak tanımayı da istikrarlı bir şekilde devam ettirdiklerinin altını çizen Binbaşgil, KOBİ kredileri ve kurumsal kredilerinin yılın ilk üç ayında 230 milyar seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.

Akbank toplamda ise 442 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 1 milyar 408 milyon TL kar elde etti.

Akbank 1 Milyar 408 Milyon TL Net Kar Elde EttiAyrıca sözlerine Akbank’ın sendikasyon kredilerinin strateji ve fiyatlamalarının belirlenmesine öncülük ettiğini sürdürdüğünü de ekleyen Binbaşgil; Mart ayında ekonomimize katkı sağlamak amaçlı çıkılan uluslararası piyasalarda büyük ilgi gördüklerini ve bir kez daha sendikasyon piyasasının açılışını yaptıklarını belirtti.

600 milyon dolar hedefiyle çıkılan sendikasyon kredisine maliyeti 25 bps düşürmelerine rağmen hedefin %160’ına denk gelen 950 milyon talebin oluştuğunu açıkladı.

Binbaşgil ayrıca, bankalardan gelen bu güçlü talebin ardından sendikasyon tutarlarını hedefin üzerinde, 700 milyon dolar olarak yenilediklerini dile getirdi.

Uluslararası borçlanma piyasalarında ilgiyle karşılanan bu işleme katılan banka sayısının ise Eylül’de 23 banka iken, şu durumda 34 bankaya yükselmiş durumda olduğuna da dikkat çekti.

İşleme Katılan Banka Sayısı Eylül'de 23 Bank İken Bu Sayı 34 OlduBaşarıyla gerçekleştirdikleri bu işlemi, yurt dışındaki yatırımcıların ülkemize devam eden ilgisinin ve Akbank’a duyulan güvenin önemli bir göstergesi olarak değerlendirdi.

Hakan Binbaşgil: “Bankamız ve ülkemiz için insan kaynakları ve teknoloji yatırımlarımız devam ediyor.” dedi ve hem Akbank’ın hem de Türkiye’nin geleceği için yatırımlarına tam gaz devam ettiğini açıkladı.

Ayrıca Binbaşgil, Akbank’ın sağlam finansal yapısına ek olarak nitelikli insan kaynakları ve teknolojik alt yapılarını güçlü özellikleri arasında gösterdi. Bu iki alanın gelişmesine son derece önem verdiklerini ve kapsamlı yatırımlarına devam ettiklerini de bildirdi.

Bunun yanında temeli 2017 yılında atılan ve yatırımı 2018 yılı boyunca sürdürülen Akbank Veri ve Yaşam Merkezi projelerinin çok yakında tamamlanacağını söyledi.

Akbank Veri ve Yaşam Merkezi Projeleri Çok Yakında TamamlanacakAyrıca bu önemli girişimlerinin inovasyon kültürünün Akbank bünyesinde daha güçlü yeşermesini sağlayacağını, yakalanan rekabet avantajının artarak sürmesini beraberinde getireceğini belirtti.

Binbaşgil son olarak, geleceğin bankacılığını şekillendirirken, Türkiye’nin en yetenekli kadrolarını bu merkeze çekmeye devam edeceklerini dile getirdi. Böylesine nitelikli ve başarılı bir ekiple çalışmaktan mutluluk duyduğunu açıklarken istikrarlı ve güçlü performansları için müşterilerine, hissedarlarına ve çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum