Yatırım yapmaya başla!

Akbank/Binbaşgil 2019’un 9 Ayında 4 Milyar TL Üzerinde Kar Açıkladı

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil tarafından 2019'un 9 aylık döneminde 4 milyar 28 milyon TL'lik konsolide net kar elde edildiği açıklandı.
Akbank/Binbaşgil 2019’un 9 Ayında 4 Milyar TL Üzerinde Kar Açıkladı

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil tarafından bankanın 2019 yılının ilk 9 ayına ilişkin kar rakamları açıklandı. Akbank’ın söz konusu dönemde 4 milyar 28 milyon liralık konsolide net kar elde ettiğini duyuran Binbaşgil, 1 milyar 182 milyon liralık vergi karşılığı ayrıldığını belirtti.

Akbank’ın finansal sonuçlarını inceleyen Binbaşgil, makroekonomik verilerde bir dizi iyileşme sinyalleri görüldüğünü açıkladı.

Binbaşgil Finansal Sonuçları İncelediBinbaşgil, önümüzdeki dönemlerde de süreceği öngörülen düşük seyirli enflasyonun söz konusu bu iyileşmeye katkı sağlayacağını ve bu durumun iç talebe pozitif etkileri olacağını öne sürdü. Bankacılık sektörünün sahip olduğu güçlü yapı, sermaye ve likidite bakımından yeterli olması gibi avantajlarla ekonominin gelişmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

Akbank olarak güçlü finansal yapıları sayesinde başarılı sonuçlar elde ettiklerini açıklayan Binbaşgil, Türkiye’nin geleceğini oldukça parlak gördüklerini ve ekonomiye gereken her türlü desteğin verilmesi için hazır bulunduklarını bildirdi.

2019’un 9 aylık döneminde Türk ekonomisine sağladıkları kredi desteğini toplamda 259 milyar TL seviyesine çıkardıklarını, bunun 214 milyar lirasının ise nakdi olduğunu belirtti. Binbaşgil, bununla birlikte Akbank’ın toplam mevduatının 236 milyar liraya çıkarıldığını ve aktiflerin ise 379 milyar TL tutarında olduğunu ekledi.

Akbank’ın konsolide sermaye yeterlilik oranının %19.5 seviyesinde olduğunu açıklayan Binbaşgil, reel sektörün büyümesi ve gelişmesi için büyük bir destek sağladıklarını bildirdi.

Akbank Reel Sektöre Destek SağladıEkim ayında Akbank’ın başarılı bir sendikasyon işlemi gerçekleştirdiğini söyleyen Binbaşgil, sendikasyon kredisinde banka olarak 700 milyon dolar hedeflendiğini ve buna yabancı bankalardan 1 milyar doları aşkın yani hedefin yaklaşık %14,3’ü kadar talep aldıklarını belirtti.

Bankanın sendikasyon tutarında artırıma gittiğini ve böylelikle ekonomiye 810 milyon dolar tutarında kaynak sağladığını söyleyen Binbaşgil, 2018’in Eylül ayına kıyasla faiz maliyetlerini düşürdüklerini açıkladı. Ardından belirlenen yeni sendikasyon kredisi faiz fiyatlamalarının piyasaya sunulduğunu dile getirdi.

Yabancı bankaların yoğun talebiyle karşılaştıklarını belirten Binbaşgil, tüm bu olumlu gelişmelerin uluslararası bankaların Akbank’a ve Türk bankacılık sektörüne güven duyduğunun bir kanıtı olduğunun altını çizdi. İlerleyen dönemlerde de bankanın güçlü kadrosu ve bankacılık sektörüne öncü tavrıyla faaliyetlerini devam ettireceğini ekledi.

Bankanın geleceğe yönelik hedeflerinden söz eden Binbaşgil, Yeni Nesil Akbank olarak adlandırılan kapsamlı dönüşüm programı sayesinde sahip olunan altyapı ve Akbank müşterilerine geniş çaplı yatırımlar yapılacağını duyurdu.

Türkiye’nin potansiyeline tam anlamıyla inandıklarını belirten genel müdür, müşterilerin finansal hayatını kolaylaştırmayı vaat ederken, önemli ve yenilikçi projeler sunacaklarını duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum