Dolar (%0.30) 13.5474
Euro (%-0.15) 15.2779
Sterlin (%0.15) 18.2548
Ons (%-0.01) 1841.43
Gram (%0.19) 802.04
Çeyrek (%0.19) 1311.33
THYAO (%0.77) 26,22
ASELS (%1.34) 21,16
PETKM (%1.21) 8,37
EUR/USD (%-0.42) 1.12736
USD/JPY (%-0.11) 113.85
EUR/GBP (%-0.30) 0.8369
Petrol (%0.60) 83.81
Gümüş (%-0.24) 23.742
Bitcoin (%8.85) 36625.86
Ethereum (%10.67) 2442.26
Bist100 (%1.49) 1,938.78

Aile Bakanlığı Devlet Denetimi Şartıyla İzdivaç Sitelerine Olumlu Bakıyor

Bir vatandaşın CİMER’e yaptığı başvuru sonrası Aile Bakanlığı izdivaç sitelerine yönelik yeşil ışık yaktı.
Aile Bakanlığı Devlet Denetimi Şartıyla İzdivaç Sitelerine Olumlu Bakıyor
09 Aralık 2019 | 17:07
Yorum

Son yıllarda akıllı telefonların ve mobil uygulamaların yaygınlaşması ile beraber kullanıcıların farklı taleplerine yönelik araçlar geliştiriliyor. Çöptatanlık uygulamaları da kullanıcılardan fazlasıyla ilgi görüyor. Bu alanda en çok ilgi gören platform olarak Tinder’ı gösterebiliriz. Bununla beraber çöpçatanlık ve izdivaç hizmeti veren uygulamalar ülkemizde sıkça tartışma konusu olmuştur. Televizyonlarda yayınlanan evlilik programları milyonlarca kişi tarafından takip edilmekle beraber geçtiğimiz dönemde alınan karar ile yasaklanmıştı.

Yaşanan son bir gelişme ise devlet kurumlarının izdivaç programlarına yönelik yeniden yeşil ışık yaktığını gösteriyor. Bir vatandaş Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) devlet denetiminde olması şartıyla çöpçatanlık sitesi kurulmasını talep etti. Kişi talebinde izdivaç programlarının ve ilgili sitelerin güvenli olmadığını ve bunun devlet denetiminde olması gerektiğini belirtti. Konuyla ilgili cevap veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ise bu talebin değerlendirilebileceğini açıkladı.

Bakanlıktan Talebe Yeşil Işık

Bakanlıktan Talebe Yeşil Işık

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bir vatandaşın çöpçatanlık siteleri ile ilgili talebine, devlet denetiminde olmak kaydıyla gerçekleştirilebileceği cevabını verdi. Konunun akademik olarak tartışma konusu olabileceğini belirten bakanlık, görücü usulü gibi eski ve geleneksel yöntemlerin canlandırılmasının mümkün olabileceğini belirtti. Bakanlık ayrıca evlilik yolundaki çiftlere “Evlilik Öncesi Eğitim Programı, “Aile Eğitim Programı” ve boşanma aşamasında ise “Aile ve Boşanma Süreci Danışmanlığı” desteğini verdiğini açıkladı.

Vatandaştan gelen talebe ise bakanlıktan gelen cevap şu şekilde: Toplumumuzda evlilik ve aile kurumu; temelinde sevgi, saygı, sorumluluk, mahremiyet ve bağlanmanın olduğu yapı olarak algılanmakta. Eş seçimi ve aileyi ilgilendiren konularda rehberlik etmek, konu uzmanları tarafından bireylere yol göstermek sağlıklı bir aile temelleri için oldukça önemlidir.

Ancak danışmanlık kurumları tarafından objektif olarak doğrulanması güç olan veya yanlı olması muhtemel bazı kıstaslar gözetilerek bireysel bir hak olan eş seçim davranışını mekanik bir süreç haline getirilmesinin bireylerin evlilik ile ilgili beklentilerini ve toplumda aile algısını olumsuz etkileyeceği düşünülmektedir.”

Akademik Olarak Tartışılabilir

Akademik Olarak Tartışılabilir

Bu programların toplumda oluşturduğu olumsuz etkinin analiz edildiğini ve pilot çalışmalar ile yeni denemeler yapılabileceğini belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı açıklamasının devamında “Televizyonlardaki izdivaç programlarının toplumda oluşturduğu negatif hava üzerine, önerinize benzer çok sayıda evlilik kurmaya destek modelleri dile getirilmektedir.

Böyle bir uygulamaya geçmeden önce konunun akademik ve sosyal taraflarca çeşitli platformlarda tartışılması, konuşulması gerekmektedir. Çıkan öneriler doğrultusunda pilot çalışmalar yapılması da söz konusu olabilir. Aynı şekilde geleneksel destek sistemlerimizin de gözden geçirilmesi ve gerekirse tedbirlerle canlandırılması seçenekleri de tartışılmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamanın son bölümünde ise bilimsel ve teknolojik gelişmeleri toplum üzerindeki olumsuz etkilerine yer verildi ve “Aile kurumu da bu değişimler karşısında yapısal birçok değişikliğe uğramakta, yer yer zayıflama eğilimi göstermekte hatta bazı koşullarda da parçalanma süreci yaşamakta. Bu etkiler karşısında aile yapısının güçlendirilmesi ve aile bütünlüğünün korunması, evlilik müessesinin güçlendirilmesi zorunlu hale gelmekte.

Ailenin varlığını ‘güçlü ve sağlıklı’ bir şekilde sürdürmesi için toplumsal değerleri içselleştiren, insan merkezli ve koruyucu, önleyici bir yaklaşımın esas alındığı politikalar uygulamaya geçirilmekte.” değerlendirmesi yapıldı.” açıklaması yapıldı.Bakanlıktan gelen bu açıklamalar sonrası önümüzdeki günlerde izdivaç programlarına yönelik yeni tartışmaların yaşanacağını söyleyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar