Paylaşım

ABD’de 50 Milyon Seçmen, Yeni Başkan için Erken Oy Kullanacak!


 

ABD’de 8 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan başkanlık seçimi öncesi 50 milyona yakın seçmen, erkenden oy kullanmaya başladı. Tüm dünyanın merakla takip ettiği heyecanlı seçim yarışı ile ilgili merak edilenler ve ayrıntılar haberimizde;

Amerika Birleşik Devletleri, tarihinin en önemli gelişmelerinden birini yaşamaya hazırlanıyor. Uzun zamandır politika gündemini meşgul eden gelişmenin sonuçlanmasına artık sayılı günler kaldı. Başkan Barack Obama’dan sonra ABD başkanlık koltuğuna gelecek isim, 8 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan seçim sonrası belli olacak. Seçim öncesi kuşkusuz iki aday ön plana çıkmakta. Bunlar; Demokrat Aday Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi Aday Donald Trump. Adaylar arasında, bugüne kadar üç münazara gerçekleştirilmişti. ABD’deki münazaraların en önemli özelliği ise seçim sonuçlarına yönelik yapılacak olası tahminlerin doğruluğunu belirli bir ölçüde teyit etmesi. Yapılan münazaraların sonuçlarına göre Clinton, Trump’ın önünde görülmüştü. Halkı ikna etme kabiliyetinin daha güçlü görülmesi ve ayrıca Trump’ın vergi kaçırdığına yönelik iddiaların ortaya atılması, Clinton’un 5 puan öne geçmesini sağlayan en önemli unsurlardı. Detayların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Başkanlık seçimlerinin sonuçlanmasına sayılı günler kala 50 milyon ABD’li seçmen, erkenden oy kullanmak için girişimlere başladı. ABD tarihinde, şimdiye kadarki en yüksek erken oy kullanma sayısının görüleceği belirtiliyor. 7 Kasım tarihine kadar seçmenler, erkenden oylarını kullanma hakkına sahipler. ABD’de seçim merkezine giden seçmenler; geleneksel yöntemle oy pusulasına damga basarak veya elektronik oy pusulalarıyla tercihlerini gerçekleştirebiliyorlar. Ancak ABD seçimlerinde en çok dikkat edilen nokta; seçmenin hangi yöntemle oy kullandığından ziyade, merkezden çıkmadan önce oy kullandığını onaylatması yönünde. ABD yönetimi seçimlerle ilgili en çok bu hususa dikkat ediyor.

Ayrıca ABD hükümeti, 22 eyalette seçime katılacak olan seçmenler için bir kolaylık daha düşündüler. Başkanlık seçimine yönelik katılımı arttırmayı hedefleyen ABD hükümeti, seçmenlerin evlerine posta yoluyla oy pusulaları gönderiyor. Böylelikle yaşlı ve hastalar çok daha rahat oy kullanabiliyorlar.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın