Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’li Yatırımcılar 2020’de Kripto Para Ticaretinden 4 Milyar Dolar Kar Etti

BTC’nin yükselişinden aslan payını ABD’liler aldı.
ABD’li Yatırımcılar 2020’de Kripto Para Ticaretinden 4 Milyar Dolar Kar Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin ve kripto para birimleri uzun vadede bakıldığında yükseliyor ve yatırımcının yüzünü güldürüyor. Geçmiş yıllardan bu yana yaşanan yükseliş çok sayıda kripto para milyonerinin ortaya çıkmasını sağladı. Yapılan bir araştırma 2020 yılı boyunca ABD’li yatırımcılarının en fazla kazancı elde ettiğini gösteriyor.

Chainalysis’in tahminlerine göre, Amerikalı tüccarlar geçen yıl Bitcoin ticaretinde, kendisinden sonra gelen ülkeden üç kat daha fazla kar elde etti. Yatırımcılar bu süre içerisinde 4.1 milyar dolar kar sağladı. New York merkezli araştırma firması, gerçekleşen en büyük kazanımlara sahip ilk 25 ülkeyi sıralayan bir rapor yayınladı.

Kriptolar Enflasyon Koruma Aracı Olarak Görülüyor

BTC 2020 sonu yükselişi
Kaynak: Bloomberg

İnsanların büyük bölümü, merkez bankalarının para basımına karşı enflasyon koruması olarak görüyor. Son yıllarda profesyonel ve perakende tüccarların kripto paralara olan ilgisi hızla artıyor.

Chainalysis’teki araştırmacılar, yatırımcıların 2020’nin sonuna doğru en büyük artışları gördüğünü yazdı. Bu süre içerisinde ABD’li yatırımcıların kazançlarının büyük bölümünü Coinbase borsasındaki faaliyetlerinden elde ettiği kaydedildi.

ABD’yi 1.1 milyar dolar kar ile Çinli yatırımcılar takip ediyor. Sıralamanın devamında Japonya, İngiltere, Rusya ve Almanya yer alıyor. Türkiye, Vietnam ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler de ilk 25 arasında kendilerine yer buldu.

Araştırmayı yapan şirket tahminlerinin kripto hizmetlerinden gelen işlem verilerinin izlenmesinden elde edildiğini, ancak teknolojinin merkezi olmayan doğası, herhangi bir bireysel anlaşmanın taraflarının nerede olduğunu bilmeyi imkansız hale getirdiğini söyledi.

Bitcoin 2020 yılı içerisinde dört kat artış yaşadı ve 29.000 dolar seviyesinde kapanış yaptı. Boğa piyasası ile Bitcoin 2021’in ilk aylarında 60.000 doları aştı. Acak Çin’deki daha sert düzenleyici inceleme ve Elon Musk’tan gelen eleştiriler nedeniyle Mayıs ayında sert düşüş yaşandı. BTC yazım itibariyle 33.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%