Yatırım yapmaya başla!

ABD, Huawei’den Sonra TikTok’a da Yaptırım Uygulayabilir

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, TikTok ve diğer Çin merkezli uygulamaları yasaklamaktan çekinmeyeceklerini söyledi.
ABD, Huawei’den Sonra TikTok’a da Yaptırım Uygulayabilir

Son yıllarda ABD ile Çin arasındaki çekişme dünya kamuoyu tarafından dikkatle izleniyor. İki ülke arasında geçtiğimiz ticaret savaşları ve karşılıklı gümrük vergisi yaptırımları yaşandığı biliniyor. Bunun yanı sıra teknoloji ve sosyal medya arenasında da iki ülke arasındaki çekişme sürüyor. ABD hükümeti geçtiğimiz yıldan bu yana Huawei’ye yönelik ambargo uyguluyor.

Bu ambargoya sebep olarak Huawei’nin Çin hükümeti için casusluk yaptığı iddiaları gösteriliyor. Yaptırımlar çerçevesinde ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapabilmesi için lisans alması gerekiyor. Aynı zamanda Çinli teknoloji devinin ülkedeki 5G yatırımları da engellenmşi durumda. Huawei’nin yeni nesil telefonlarında bu yaptırımlar nedeniyle Google uygulamalarının kullanılamıyor olması da cabası.

ABD yönetiminin radarında Huawei’den başka bir başka şirket daha var. O da son yıllarda yükselişi ile dikkat çeken TikTok olmakta. Daha önce çeşitli incelemelerden geçen sosyal medya devi ilerleyen günlerde ABD tarafından yasaklanbilir. Açıklama Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan geldi.

ABD’den TikTok Açıklaması

ABD’den TikTok Açıklaması

Son yıllarda yükselişi ile dikkat çeken sosyal medya uygulamalarının başında TikTok geliyor. Çin merkezli bilişim şirketi Bytedance tarafından geliştirilen video paylaşım uygulaması, 2016 yılından bu yana milyonlarca kişi tarafından indirildi. Uygulama büyük ilgi görmesinin yanı sıra casusluk iddialarıyla da gündeme geliyor. Huawei’de olduğu gibi TikTok’un da Çin hükümeti ile veri paylaşımı yaptığı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde TikTok’un casusluk iddiaları nedeniyle 6 milyar dolar zararı olduğu söylenmişti. ABD’nin Çinli şirketlere yönelik katı tavrı ise artarak devam edeceğe benziyor. Son olarak Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan TikTok’a yönelik çarpıcı açıklamalar geldi.

Çin merkezli uygulamaların yasaklanmasının gündemde olduğu söyleyen Pompeo, “Bunu çok ciddiye alıyoruz. İnsanlar bu uygulamaları ancak özel bilgilerinin Çin Komünist Partisi’nin elinde olmasını istiyorlarsa yüklemeliler” açıklamasını yaptı.

Daha önce de ABD’nin siyasi kesimlerinde TikTok güvenlik riski oluşturduğu iddiasıyla gündeme gelmişti. Bytedance yetkilileri ise bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda iddiaların doğru olmadığını ve ABD’deki kullanıcı verilerinin Singapur’da tutulduğunu ifade etmişti. Pompeo’nun son demeci sonrası TikTok yetkililerinden konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum