Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tahvillerindeki Hareketlilik Teknoloji Hisselerindeki Düşüşe Ters Orantılı

ABD Hazine tahvillerindeki hareketlilik, hisse senedi piyasalarına ters orantılı gözlenirken, Merkez Bankası'nın tahvil alım programı sonuçlarında olası senaryolar.
ABD Tahvillerindeki Hareketlilik Teknoloji Hisselerindeki Düşüşe Ters Orantılı
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları, yatırımcıların beklenenden daha düşük ekonomik verilere tepki göstermesi ve teknoloji hisse senetlerinde düşüş nedeniyle Salı hareketlendi. 10 yıllık ABD Hazine tahvillerindeki verim %0.31 prim ile %2.721 seviyesinde gerçekleşti. 2 yıllık kıymetler ise %0.37 ile %2.579 seviyesinde getiriye işaret etti.

Tahvil fiyatları yükseldiğinde düşen verim, yeni verilerin konut fiyatlarındaki artışında Kasım ayında durgunluk gösteren konut piyasasının en son kanıtı olduğu ve yavaşlatmaya devam ettiğini göstermesinin ardından gerilemişti. 20 büyük ABD metropol bölgesinde konut gayrimenkulünün değerini ölçmeyi hedefliyen S&P CoreLogic CaseShiller 20 Şehir Endeksi, bir önceki yıla göre %4.7 artarken, The Wall Street Journal tarafından araştırmalara göre önceki ayın %5.0 seviyesinden ve %4.8 seviyesinin altına düştü.

Beklentilerin Altında Güncellenen Güven Endeksi

Beklentileri Negatif Kıran ABD Tüketici Güven EndeksiKonferans Kurulu’nun ABD Tüketici Güven Endeksi’nin Aralık’ta 126.6’dan Ocak’ta 120.2’ye düştüğünü bildirmesinin ardından verim azaldı. Ekonomistler tarafından beklenti 124.0 seviyesinde idi. Yumuşak ekonomik veriler tipik olarak Hazineleri desteklemekte. Yavaş ekonomik büyüme genellikle sabit ödemelerinin satın alma gücünü aşındırarak tahvilleri tehdit eden enflasyonu kısıtlamakta. Hazineler ayrıca, yatırımcıların parayı daha güvenli varlıklara kaydırmasına neden olan teknoloji paylarındaki düşüşten de yararlanıyor.

Salı günü verim, Federal Reserve’in (ABD Merkez Bankası) iki günlük politika toplantısının sonuçlanmasından bir gün önce fiyatlandığı yönünde yorumlandı. Fed’in kısa vadeli faiz oranlarının seviyesini değiştirmesi beklenmemesine rağmen, yatırımcılar merkez bankasının tahvil portföyündeki oranların ve değişikliklerin yolu hakkında sinyaller aramakta.

FED’in Hazine Alımları ve Olası Senaryo

FED Hazine Alımları Gündemi ve Olası SonuçlarDeutsche Bank AG’den Gary Pollack’ın yaptığı açıklamada, Cuma günkü bir raporunun ardından pek çok yatırımcı Fed Başkanı Jerome Powell’ın Merkez Bankası’nın Hazineler’deki hisselerini küçültmek için yaptığı kampanyanın sonuna yaklaşmakta olduğunu doğrulamasını bekliyor.

Fed yetkilileri, faiz oranlarını nasıl kontrol ettikleri ile ilgili olarak büyük bir bilançoyu korumak için teknik nedenlere sahip olsalar da, birçoğu ekonomik teşvik edici olarak büyük bir Hazine portföyü gördüğü için beklentileri karşılamazsa, bazı yatırımcılar hayal kırıklığına uğrayabilir. Bu bağlamda görülebilecek reaksiyonu hisse senetleri için kısa vadeli zararlara ve Hazineler için kazançlara neden olduğu şeklinde gözleyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu