Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Savunma Bakanı’ndan Türkiye’ye Yönelik S-400 ve F-35 Açıklaması

ABD Savunma Bakanı, Türkiye’nin S-400 ve F-35’lerin ikisine birden sahip olamayacağını, sadece birini seçmek zorunda olduklarını söyledi.
ABD Savunma Bakanı’ndan Türkiye’ye Yönelik S-400 ve F-35 Açıklaması
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye ile Rusya arasında 2017 yılında imzalanan anlaşma kapsamında, S-400 uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemine ait malzemelerin teslimatı Temmuz ayının başında ülkemize yapıldı. Birkaç aşama şeklinde yapılan teslimat süresince ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) gelen açıklamalar izlendi.

Pentagon, S-400 alması sebebiyle Türkiye’yi F-35 programından çıkardığını bildirdi. Bir süredir konu hakkında herhangi bir gelişme olmamıştı. Pentagon’dan son yapılan açıklamada ise Türkiye’nin hem F-35’e hem de S-400’e birden sahip olamayacağı yinelendi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ve Savunma Bakanı Mark Esper, Pentagon’da düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Savunma Bakanı Mark EsperGazetecilerin Türkiye’nin S-400’leri kaldırıp, kullanmaması halinde F-35 programına yeniden dahil edilip edilmeyeceği sorusu üzerine, böyle bir durumun mümkün olmayacağı cevabı verildi. Bakan Esper, birinin garajda dururken, diğerinin dışarıda bulunmasının mümkün olmayacağını ve sadece ikisinden birine sahip olunabileceğinin altını çizdi.

Türkiye’nin uzun dönemli bir müttefikleri ve gelinen noktanın talihsiz bir durum olduğunu sözlerine ekledi. Türkiye’nin S-400 programından çıkması ve araçları tamamen ülkenin dışına çıkarmaları halinde yeniden F-35 programına dahil edilebileceğini aktardı.

Esper sözlerine; “Türkiye’nin, NATO’nun yıllar önce mutabık kaldığı, Sovyet dönemi Rus ekipmanlarını ellerinden çıkarmakla başlayan anlaşma noktasına varacaklarını umuyordum. Ancak farklı bir yöne gidiyorlar gibi görünüyor.” şeklinde devam etti.

Orgeneral Dunford ise ABD ile Türkiye arasında çok fazla menfaat ilişkisi olduğunu belirtti.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph DunfordHer iki ülkenin de geleceğine odaklanması gerektiğini ifade eden Dunford, Türkiye’nin NATO ittifakında da önemli bir noktada ortak olduğunu hatırlattı. Bu nedenle ikili ilişkilerin çok önemli olduğunu, yapılan görüşmelerde geleceğe odaklanıldığını ve daha iyiye gitmeye çalışıldığını anlattı.

Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenli bölge kurma anlaşması konusuna ise bu adımla iki şeyin amaçlandığını anlattı. İlk olarak Suriye’de DEAŞ ile mücadele devam etmek, ikinci olarak da Türkiye’nin sınırdaki kaygılarını azaltmak olduğunu ifade etti. Bu meselenin iki buçuk yıldır görüşüldüğünü ve yakın zamanda Türkiye’de bir koordinasyon merkezi kurduklarını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu