Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Piyasalarında Görülen Son Toparlanma Yıllık Kayıpları Telafi Etmiyor!

Yıl boyu gözlenen toparlanmalar son çeyrekte özellikle teknoloji ve bilgi teknolojileri sektörü öncülüğünde iade edildi.
ABD Piyasalarında Görülen Son Toparlanma Yıllık Kayıpları Telafi Etmiyor!
Yorum

Global hisse senedi piyasaları Cuma günü toparlandı. Wall Street’te 2019 öncesi yatırımcıların bindiği ağırlığı belirsiz sallanan tahterevalli korku potansiyelini ölçen CBOE VIX Endeksi hafif gevşeme gösterse de hala yoğun korkuyu teyit eden seviyelerde gözlenmekte.

Stoxx 600 European %1.7 arttı. Fransa’nın CAC 40 ve İngiltere’nin FTSE 100’ü de %1.7 oranında değer kazandı. Asya’da, Hong Kong’un Hang Seng Endeksi %0.1 oranında yükseldi ve Çin’in Şangay Bileşiği %0.4 arttı.

Noel tatiline vahşi piyasa volatilitesi can yaktı.

Tatilde Gözlenen Yüksek Dalgalanma Can YaktıTatil dönemi, vahşi piyasa dalgalanmaları ile tanımlandı ve ABD piyasaları Perşembe günü pazarlar kapanmadan hemen önce dramatik bir dönüş gerçekleştirerek düşüş göstermişti ancak toparlandı ve Dow Jones %1.14 değer kazanımı gösterdi.

ABD’de vadeli işlemleri S&P 500 ve Dow 30 için Cuma günkü yılın son işlem hafta açılışında %0.5’lik bir alıcılı girişe işaret ediyor. Toparlanmanın bugün de devam etmesi halinde yukarı yönde bir sinyal algısı oluşabilir ve yeni yılda artan hacimlerle birlikte olumlu sonuçlar gözlenebilir.

Teknoloji ve finansal hisse senetleri Avrupa pazarını yükseltti, Alman borç vereni Commerzbank AG %3.92 ve İtalyan Banco Bpm SpA %5.35 artış kaydetti. Deutsche Bank ise %3.41 değer kazanırken işlemlerine devam etmekte.

Tırmanış yarışına rağmen “Dikkat” uyarıları geldi!

Olumlu Hareketler Güven VermediBu haftaki rallide gözlenen yükselişe rağmen, analistler hisse senetleri piyasalarının yeni yıla dair beklentileri konusunda temkinli olunması gerektiğini tavsiye ederken diğer taraftan görüşlerde ise yeni yılın ilk aylarında yüksek hacimli olumlu işlemler beklenmekte.

Lombard Odier Investment Managers’ın üst düzey yatırım stratejisti Charles St Arnaud, “Yatırımcılar ekonomik görünümden endişe duymaya devam ediyor” dedi. Ayrıca, Washington’dan, yatırımcılar için belirsizlik yaratan bir dizi habere işaret etti; Başkan Trump’ın ABD Merkez Bankası Fed ile ilgili şikayetleri de dahil edildi.

ABD ekonomisinin yavaşlamaya hazır olduğuna dair endişelerin yükselmesi, Başkan Trump’ın vergi reformlarının tesirini yitirmesi ve ABD Merkez Bankasının para politikasını sıkılaştırması nedeniyle son aylarda piyasalara satış yönünde ağırlık verdi.

Hisse senedi piyasaları bu yılın başlarında, teknoloji sektörünün önderliğinde yükseldi ancak, görüntü geçtiğimiz çeyrekte tersine döndü ve iade edildi.

Teknoloji Sektörü Verdi Teknoloji Sektörü AldıS&P 500 bu yıl yaklaşık olarak %7.22, Dow Jones %6.6 ve Nasdaq %2.28’lik bir düşüş kaybederken, Stoxx 600 ise %14’ten fazla değer kaybetti. Yatırımcılar için çok az cennet vardı ve orası değerli metal olan altın gelirleri olarak betimlendi. ABD’de bu haftanın en önemli yanı, Meksika sınırına konan bir duvarın finanse edilmesi konusunun Ocak ayında da devam etmesi beklenen kısmi hükümetin kapatılması gündemi olarak değerlendirildi.

Gelişmekte olan bir pazar yatırımcısı olan Ashmore Group’un araştırma müdürü Jan Dehn’e göre “ABD’nin ekonomik verileri mükemmel değil ve gelişeceğine inanmak için hiçbir neden yok.” dedi.

Yatırımcıların bir kısmının bu yönde görüş bildirmeleri ve Dehn’in ABD hisse senetlerinin 2019’da zorlu bir zaman geçirmesini beklediğini ifade etmesi ve düşük hacimli bu ani sıçramanın daha önce kaçırılan satış fırsatlarının tekrarı olduğu şeklinde yorumlaması ve düşüşten önceki son çıkış için harika bir fırsat betimlemedi ayrıca dikkat çeken bir bakış olarak değerlendirilebilir.

Güncel piyasaları takip etmek için tıklayınız!

Çin piyasalarında artış görülürken, Dolar Endekslerinde kayıplar hakimdi.

Çin'deki Pozitif Kapanan Yılın Son Haftası Dolar Endeksine ParaleldiÇin hisse senetleri, ülkenin son işlem gününde %0.4 artışla ılımlı bir şekilde kapanırken gelişme, ABD-Çin ticaretinin tükettiği ve ekonomik büyümesini yavaşlatan kötü bir yılın sonuna doğru hafif bir teselli olarak görüldü. Şangay Kompozit Endeksi, 2008’den bu yana yıllık bazda %25 düşüş gösterdi.

Doları 16 ülke para birimine karşı izleyen WSJ Dolar Endeksi %0.4 düşerken, 40 farklı para cinsine karşı değişimi ölçen DXY endeksi %0.18 düşüş gösterdi. 10 yıllık ABD Hazine bonosu Perşembe günü %2.744’ten %2.754’e yükseldi. Verim, fiyatlara ters yönde hareket ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu